Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Ósmoklasiści i gimnazjaliści już po...

Aktualności

Ósmoklasiści i gimnazjaliści już po egzaminach

Ósmoklasiści i gimnazjaliści już po egzaminach

17.04.2019

W kwietniu 2019 roku odbyły się dwa najważniejsze egzaminy, wieńczące podstawowy etap edukacji: gimnazjalny i ósmych klas. Zgodnie z reformą szkolnictwa – gimnazjalny po raz ostatni, ośmioklasistów po raz pierwszy. Dotyczy to również szkół Gminy Niemce.

Uczniowie klas III gimnazjum i VIII podstawówki testowali wiedzę zebraną przez kilka lat nauki. Dnia 10 kwietnia odbyły się egzaminy gimnazjalne z WOS-u, historii i języka polskiego, w następnych dniach testy z biologii, chemii, fizyki, geografii, matematyki oraz języka obcego. Testy ósmych klas rozpoczęły się 15 kwietnia i również trwały trzy dni. Młodzież zaliczała kolejno: język polski, matematykę, język obcy. Egzaminy te miały za zadanie nie tylko sprawdzić, czego nauczyli się przez lata nauki, ale również przygotować ich do najważniejszego sprawdzianu w ich szkolnej karierze – matury.

Opiekunowie przyszłych absolwentów wywiązali się ze swoich obowiązków. Natalia, gimnazjalistka z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie, potwierdza ogromne zaangażowanie i pracę nauczycieli. Kinga, koleżanka Natalii, nie była zaskoczona poziomem trudności egzaminów, wymagania były dla nich raczej spodziewane. Obie uczennice zwróciły uwagę na dość skomplikowane pytania, które były rozbudowane i wymagały od nich rozległej wiedzy. Ogólnie trzecioklasiści byli dobrze przygotowywani, a ich wiedza systematycznie sprawdzana, jednakże nie zmieniło to ich podejścia – sprawdzian był dla nich ogromnym, przytłaczającym stresem. Nie inaczej było z ośmioklasistami. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Dysie byli zaniepokojeni egzaminami z matematyki, a najbardziej z języka angielskiego. Mimo solidnego przygotowania młodzież nadal ma problemy z językami obcymi, zwłaszcza z wymową i pisownią obcojęzycznych wyrazów.

Zmieniło się jednak podejście do wyboru ścieżki zawodowej w przyszłości. Trzej wychowankowie Gimnazjum nr. 3 w Krasieninie, na pytanie o plany dotyczące dalszej edukacji deklarowali, że wybiorą raczej technikum, aniżeli liceum ogólnokształcące. Obecnie szkoły oferujące naukę konkretnego zawodu są zdecydowanie popularniejsze niż wykształcenie ogólne i studia wyższe.

Wyniki obu egzaminów zostaną ogłoszone 14 czerwca przez CKE.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90