Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Komunikat: stosowanie środków ochrony...

Aktualności

Komunikat: stosowanie środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla pszczół

Komunikat: stosowanie środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla pszczół

19.03.2019

Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne w efektywnej produkcji wielu roślin uprawnych. Osoby stosujące środki ochrony roślin muszą mieć świadomość ryzyka wystąpienia zatrucia pszczół.

Aby uniknąć masowych zatruć pszczół należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  1. Nie stosować środków ochrony roślin toksycznych dla pszczół na kwitnące rośliny uprawne i chwasty lub rośliny pokryte spadzią.
  2. Ścinać kwitnące chwasty w celu usunięcia kwiatów przed zabiegiem chemicznym.
  3. Bezwzględnie przestrzegać informacji zawartych w etykiecie stosowania środka ochrony roślin, dotyczących bezpieczeństwa dla pszczół.
  4. Zabiegi wykonywać wieczorem po dziennym oblocie pszczół, dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji.
  5. Nie stosować środków ochrony roślin w pobliżu pasiek.
  6. Współpracować z pszczelarzami. Ewentualność zatrucia pszczół ulegnie znacznemu zmniejszeniu dzięki ścisłej współpracy pszczelarzy, producentów roślin i stosujących środki ochrony roślin.

Opryskanie pszczół cieczą roboczą powoduje zamoczenie skrzydeł, co utrudnia bądź uniemożliwia im dalszy lot i powrót do ula. Ponadto, w wyniku przejęcia obcego zapachu środka chemicznego, pszczoły powracające do ula są traktowane jako obce, nie zostają wpuszczone do gniazda lub giną wskutek użądlenia przez pszczoły strażniczki.

Ochrona roślin w sposób nie zagrażający pszczołom jest możliwa i wymaga wyłącznie dobrej woli rolników. Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych i najtańszych czynników plonotwórczych

 

Osoba, która nie stosuje się do zaleceń  art. 76 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1310 ze zm.) podlega karze grzywny.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90