Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Spotkanie informacyjne z hodowcami z...

Aktualności

Spotkanie informacyjne z hodowcami z terenu naszej gminy

Spotkanie informacyjne z hodowcami z terenu naszej gminy

06.03.2019

W związku ze stwierdzeniem na terenie gminy Niemce wystąpienia dwóch przypadków choroby afrykańskiego pomoru świń – ASF u padłych dzików, w dniu 28 lutego 2019 r. w Urzędzie Gminy Niemce odbyło się z inicjatywy Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia spotkanie informacyjne dla hodowców z terenu naszej Gminy dotyczące wymagań bioasekuracji w hodowli trzody chlewnej.

Szkolenie prowadzili pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Lublinie: Kierownik Zespołu ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt lek.wet. Piotr Kicman oraz starszy inspektor weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt lek.wet. Karolina Kaniowska. Było to kolejne, po ubiegłorocznym, szkolenie wynikłe z faktu objęcia terenu gminy Niemce ograniczeniami (strefa czerwona) w związku z afrykańskim pomorem świń. Wprowadzenie takiej strefy skutkuje wzmożonymi kontrolami gospodarstw rolnych prowadzących hodowle świń.

Szkolący poza prezentacją najważniejszych zasad bioasekuracji oraz przemieszczania trzody chlewnej, na prośbę licznie zebranych uczestników, przedstawili informacje o możliwościach uboju na użytek własny. Poruszane były także sprawy rejestracji zwierząt a także prowadzonych kontrolach przez inspektorów Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. Wiedza z zakresu ASF jest niezbędna do zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa, który wprawdzie nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90