Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI "Życie to ciągła walka"- Europejskie...

Aktualności

"Życie to ciągła walka"- Europejskie Dni Dziedzictwa Ciecierzyn 2018

"Życie to ciągła walka"- Europejskie Dni Dziedzictwa Ciecierzyn 2018

24.09.2018

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa była inspirowana 100-leciem odzyskania prze Polskę niepodległości i odbywała się po hasłem "Niepodległa dla wszystkich".

W szkole  w Ciecierzynie EDD obchodzony był po raz piąty, tym razem pod hasłem "Życie to ciągła walka". Lokalne obchody uświetnili swoją obecnością: Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, pan profesor Cezary Taracha, ksiądz kanonik Robert Brzozowski, Radny Gminy Niemce Janusz Prokopiuk. Uroczystości pełne były refleksji, wzruszeń, wspólnego śpiewania i różnorodnych zajęć, w których każdy - duży i mały mógł znaleźć coś dla siebie.

Słowo wstępne wygłosiła pani dyrektor Urszula Zielonka, wprowadzając uczestników w tematykę projektu, jakim są Europejskie Dni Dziedzictwa. Następnie pani Alina Gromaszek wygłosiła wykład pod tytułem "Życie to ciąga walka", ukazując w nim różne aspekty  walki: tę, którą podejmowali nasi przodkowie, walcząc o wolność i tę naszą dzisiejszą - o lepszą pracę, lepsze warunki życia czy stopnie w szkole. Bardzo ciekawym i pełnym wzruszeń było wystąpienie pani Agaty Szewczyk. Opowiadała ona o swoim dziadku panu Sadurze, który swoim całym życiem dawał świadectwo temu, że Bóg, honor, ojczyzna  i rodzina nie są pustymi słowami i należy o nie walczyć zawsze i wszędzie, pomimo wielu przeciwności. Magda i Julka – uczennice szkoły w Ciecierzynie - w formie prezentacji multimedialnej zaprezentowały sylwetki kilku wybitnych postaci naszej gminy Niemce. Próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest patriotyzm i co oznacza ojczyzna podjęli się uczniowie klasy VIb oraz chór szkolny, którzy pod kierunkiem pani K. Wieczorek i pani M. Staweckiej zaprezentowali pełen refleksji i wzruszeń montaż słowno - muzyczny "Terra Felix".  Następnie został rozstrzygnięty konkurs literacki pt. "Zasłużeni Polacy dla gminy Niemce". Nagrodzonych zostało pięciu uczniów, których prace okazały się najlepsze. Kolejnym punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, a następnie wszystkich uczestników zaproszono do udziału w trzech wydarzeniach:

- dla najmłodszych były to gry i zabawy ruchowe

- dla klas IV i V były to warsztaty plastyczne

- dla klas starszych był to mecz piłki siatkowej

Żeby móc podołać tym zajęciom, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na degustację popularnej potrawy, która gościła, gości i będzie zapewne gościć w większości naszych domów - bigosu.

Tegoroczne obchody były próbą przybliżenia uczestnikom tematu patriotyzmu, walki o wolność, honoru i poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro. Dziedzictwo  materialne i niematerialne musimy poznawać i przekazywać kolejnym pokoleniom, wtedy możemy mieć gwarancję, że to co ważne dla narodu nie zaginie i będzie dalej kultywowane.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90