Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Przegląd gminnych inwestycji 2017

Aktualności

Przegląd gminnych inwestycji 2017

Przegląd gminnych inwestycji 2017

30.05.2017

Po dość długiej porze zimowej i deszczowym marcu i kwietniu, doczekaliśmy się w końcu cieplejszych dni. Korzystając ze słonecznej pogody, wyruszyliśmy w teren, aby sprawdzić „co słychać” w temacie gminnych inwestycji.

Na początku odwiedziliśmy z obiektywem Jakubowice Konińskie. W ubiegłym roku informowaliśmy Państwa, o rozpoczęciu budowy długo oczekiwanej sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Joachima Lelewela. Po niespełna dziewięciu miesiącach od pierwszych wykopów, nowy budynek prezentuje się imponująco. Oprócz nowoczesnego obiektu sportowego, dzięki łącznikowi pomiędzy salą, a szkołą,  placówka oświatowa wzbogaci się również o dodatkowe pomieszczenia edukacyjne. Przewidywany koszt to blisko 3 mln zł. Obiekt ma być oddany do użytku jeszcze jesienią tego roku.

Jednak największym zadaniem inwestycyjnym pod względem wielkości zaangażowanych środków finansowych na terenie Gminy Niemce jest obecnie, gruntowna przebudowa prawie 6 kilometrowego odcinka dwóch dróg powiatowych nr 2217L i 1546L z Pólka do Ciecierzyna. Prace przy realizacji tego zadania rozpoczęły się wiosną br. i obejmują całkowitą wymianę nawierzchni, przebudowę już istniejących chodników, w których są montowane odpływy burzowe i kanał technologiczny do instalacji przewodów światłowodowych. Modernizacja tej trasy jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całość inwestycji ma kosztować ponad 4,1 mln zł z czego 82% tej sumy otrzymamy ze środków zewnętrznych.

W najbliższym czasie ruszą także prace przy likwidacji osuwiska w ciągu drogi gminnej nr 106047L wraz z regulacją koryta rzeki Ciemięgi w miejscowości Dys. 3 marca br. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś osobiście odebrał z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, promesę z dotacją na ten cel. Zabezpieczenie 160 metrowego fragmentu drogi gminnej i koryta rzeki ma kosztować około 700 tys. zł z czego 80% to będą fundusze z dotacji.

Na terenie naszej gminy realizujemy również inwestycje wymagające mniejszego nakładu środków finansowych, co nie oznacza że mniej ważne. W ubiegły piątek, na gminnej działce przy drodze nr 103357L w Pólku za kwotę 15 tys. zł z Funduszu Sołeckiego zamontowano urządzenia na plac zabaw dla dzieci.

W planach na ten rok jest jeszcze budowa oświetlenia energooszczędnego przy drodze gminnej nr 106055 L w miejscowościach Ciecierzyn i Łagiewniki. Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Mobilny LOF”, Działania 5.6 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dzięki temu projektowi otrzymamy dotację w wysokości 85% wydatków na ten cel. Dokładny koszt inwestycji będziemy znali pod koniec czerwca, po otwarciu ofert przetargowych. Szacunkowo może to być około 300 tys. zł. Do października tego roku oświetlenie przy tej drodze powinno być gotowe.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90