Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Kolorowe procesje z okazji Niedzieli...

Aktualności

Kolorowe procesje z okazji Niedzieli Palmowej

Kolorowe procesje z okazji Niedzieli Palmowej

11.04.2017

W minioną niedzielę, 16 kwietnia 2017 r. w Kościele Rzymskokatolickim, barwnymi procesjami Niedzieli Palmowej rozpoczął się Wielki Tydzień, ostatnie siedem dni przed Świętami Wielkanocnymi.

Niedziela Palmowa to dzień upamiętniający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jak podają Ewangelie, tłumy witając Jezusa rzucały na drogę płaszcze i właśnie gałązki palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W Polsce na pamiątkę tego wydarzenia, wierni uczestniczą w radosnych procesjach z palmami wykonanymi z suszonych traw i kwiatów, ozdobionych kolorową bibułą. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku.

Również w naszej gminie wierni odwiedzili swoje świątynie z kolorowymi palmami. O szczególną oprawę tego dnia zadbali zwłaszcza parafianie z Krasienina czyli Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Mieszkańców Krasieninia i Okolic im. Ireny Kosmowskiej oraz parafianie z Dysa czyli panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dysie, członkinie zespołu „Dysowiacy” i strażacy z OSP Dys. Dzięki barwnym strojom ludowym, galowym mundurom i wspaniałym, olbrzymim, ręcznie robionym palmom, procesje w tych dwóch miejscowościach wyglądały imponująco.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90