Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Nagroda Specjalna Zarządu FREiSW dla...

Aktualności

Nagroda Specjalna Zarządu FREiSW dla Gminy Niemce

Nagroda Specjalna Zarządu FREiSW dla Gminy Niemce

16.10.2015

12 października 2015 roku w zabytkowej Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczysta Gala Finałowa V edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji”.

Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter, o co jak co roku zadbał organizator Programu Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w Sosnowcu. W Gali  wzięło udział blisko 200 osób – reprezentantów środowisk samorządowych, naukowych, oświatowych i gospodarczych z całej Polski, a wśród nich  m.in.: Wójt Gminy Niemce – Krzysztof Urbaś oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Administracyjnego Szkół  – Anna Studzińska.

W tegorocznej edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji” certyfikaty uzyskało 51 gmin, powiatów i samorządnych województw z całej Polski w tym: gminy do 20.000 mieszkańców (19).Gmina Niemce oprócz przyznanego przez  Komisję Certyfikacyjną tytułu „Samorządowy Lider Edukacji 2015” otrzymała również  jako jedna z 8 JST Nagrodę Specjalną Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, przyznawaną jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały największy progres w dziedzinie rozwoju edukacji od poprzedniego postępowania certyfikacyjnego. To szczególne wyróżnienie, któremu towarzyszyła złota statuetka „Wiktorii”.

Według oceny Kapituły Gmina Niemce to jednostka kompleksowo inwestująca w edukację, będąca jednym z liderów (nie tylko w skali regionalnej, ale także ogólnokrajowej) działań w obszarze zapewniania wysokiej jakości nauczania, inwestycji oświatowych i budowania zdywersyfikowanej oferty edukacyjnej. Za wyróżniające recenzenci uznali działania władz lokalnych w zakresie upowszechniania edukacji przedszkolnej – z roku na rok (co wykazuje stała ewaluacja JST w programie „Samorządowy Lider Edukacji”) aktywność samorządu gminy Niemce w tym obszarze staje się bardziej efektywna, skuteczna i znacząca społecznie, zbliżając się do modelu wręcz wzorcowego. Stwierdzono także, że wysoko oceniany w poprzedniej edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji” „Lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży z terenu Gminy Niemce” kontynuowany jest w sposób wręcz wzorcowy, co zapewnia m.in. możliwość finansowania konkursów prorozwojowych dla dzieci czy przyznawanie stypendiów. Recenzenci zwrócili także uwagę na rozwinięty w gminie system zarządzania partycypacyjnego w sferze oświatowej, w tym umiejętność budowania modelu kierowania oświatą w kooperacji z partnerami społecznymi takimi, itd. Synteza recenzji opracowanych przez Ekspertów dokonujących oceny JST w V edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Samorządnych Województw „Samorządowy Lider Edukacji” (2015) zamieszczona jest poniżej zapraszamy do zapoznania się z nią oraz obejrzenia galerii zdjęć.
 
 
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90