Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Obchody Niedzieli Palmowej w naszej...

Aktualności

Obchody Niedzieli Palmowej w naszej gminie

Obchody Niedzieli Palmowej w naszej gminie

31.03.2015

W minioną niedzielę 29 marca Kościół rzymskokatolicki obchodził Niedzielę Palmową – dzień upamiętniający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Ten dzień jest początkiem Wielkiego Tygodnia i zapowiedzią zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Tak jak w całym Kościele we wszystkich parafiach z terenu gminy Niemce odbyły się uroczyste procesje, których uczestnicy nieśli kolorowe palmy, poświęcone przez kapłanów.
 
W Dysie wierni wyruszyli spod Klasztoru Karmelitanek Bosych w kierunku kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela. Wśród licznie zgromadzonych parafian, w uroczystościach uczestniczył także Wójt Gminy Niemce z małżonką. Procesji i liturgii przewodniczył ks. proboszcz Robert Brzozowski. Już tradycyjnie na tę okoliczność Koło Gospodyń Wiejskich i Zespół „Dysowiacy” wykonali kilkumetrowe palmy, które po procesji zostały pozostawione w świątyni, aby upiększyć jej wygląd w okresie wielkanocnym.
 
Podczas liturgii w Niedzielę Palmową czytany jest opis Męki Pańskiej, który w tym roku został odśpiewany przez Organistę wraz z Chórem Jubilaeum, działający pod przewodnictwem Tomasza Orkiszewskiego przy kościele pw. Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie. Chór uświetnił muzyką i śpiewem całą liturgię, po której również dał krótki koncert, w ramach którego zostały wykonane m. in. pieśni pasyjne oraz Gorzkie Żale.
 
Kolorowo i słonecznie było również w Krasieninie. Punktualnie o godzinie 11.30 spod bramy kościelnej wierni wyruszyli z palmami aby po okrążeniu świątyni uczestniczyć w liturgii Niedzieli Palmowej. W procesji oraz na wszystkich mszach świętych licznie uczestniczyły dzieci. Ks. proboszcz Dariusz Nowomiejski powiedział, że dzięki ich obecności do Kościoła zajrzało słońce. Wśród wielu wspaniałych, tradycyjnych palm wyróżniały się dwie, trzy metrowe, w całości wykonane ręcznie przez Panie ze Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej.
 

Szczególny trud w ich wykonanie włożyła Pani Małgorzata Guz (gratulujemy talentu i cierpliwości) oraz Pani Alina Nowak z klubu seniora.

materiały: Justyna Porzak, Beata Zgierska

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90