Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Aktualności oświatowe Wieczór Kolęd w Krasieninie

Aktualności oświatowe

Wieczór Kolęd w Krasieninie

Wieczór Kolęd w Krasieninie

22.01.2019

Hej kolęda, kolęda… Wzorem lat ubiegłych we wtorek 15 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej w Krasieninie odbył się otwarty dla społeczności lokalnej Wieczór Kolęd.

Już po raz trzeci społeczność szkolna zaprosiła wszystkich Ludzi Dobrej Woli do kultywowania wielowiekowej polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek w okresie Bożego Narodzenia. Zaproszenie do wspólnego kolędowania przyjęli Pan Krzysztof Urbaś Wójt Gminy Niemce, Ks. Dariusz Nowomiejski Proboszcz Parafii Narodzenie NMP i św. Sebastiana w Krasieninie, Pani Beata Zgierska Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Niemce, Pani Aneta Stefaniak Radna Gminy Niemce, Członkinie Prezydium Rady Rodziców Panie Sylwia Jańczak oraz Anna Macewicz, Pani Wizytator Elżbieta Michalczuk, emerytowane nauczycielki szkoły w Krasieninie Panie Janina Jurkowska i Danuta Prażmo oraz liczni mieszkańcy Krasienina i okolic, a wśród nich Rodzice uczniów.

W tym roku podczas uroczystości miało miejsce uroczyste pożegnanie Pani Jolanty Szymczyk – wieloletniego nauczyciela matematyki i wychowawcy pokoleń absolwentów szkoły w Krasieninie. Za opiekę wychowawczą dziękowali uczniowie kl. 7b, która jako ostatnią opiekowała się jako wychowawca Pani Szymczyk. Uczniowie własnoręcznie przygotowali pamiątkową kartkę z dedykacją. Następnie głos zabrali Rodzice uczniów klasy 7b, którzy dziękowali za trud formowania niełatwych charakterów ich pociech. W imieniu wielu pokoleń rodziców głos zabrały przedstawicielki Prezydium Rady Rodziców przekazując symboliczne kwiaty oraz życzenia wielu pięknych chwil i zachwytów na nowym etapie życia. Szczególnie wzruszające były słowa pożegnanie skierowane przez Pana Wójta Krzysztofa Urbasia, który stwierdził, że praca nauczyciela swe owoce przynosi do kresu naszego życia, a świadomość tego faktu odkrywamy w latach wieku dojrzałego. Podkreślił, iż po latach naszych nauczycieli wspominamy z rozrzewnieniem i wzruszeniem, życzył też Pani Szymczyk wielu pięknych chwil i wspaniałych spotkań z wychowankami. Szczególne słowa podziękowania wyraziła Pani Beata Zgierska, która należy do grona pierwszych krasienińskich wychowanków Pani Szymczyk.

Po wzruszających chwilach podziękowań rozpoczął się koncert zespołów klasowych, które przygotowały wspólnie z Wychowawcami kolędy i pastorałki. Każdy występ cechował się indywidualnością wykonania, bogactwem wrażeń wizualnych oraz zaangażowaniem uczniów. Mnóstwa wzruszeń dostarczyły występy najmłodszych, którzy mimo zdziesiątkowania przez przeziębienia i wirusy z wielkim zaangażowaniem głosili radość z Bożego Narodzenia. Wszystkie klasy i ich Wychowawcy przedstawili przepiękne prezentacje.

Do wspólnego kolędowania włączyła się liczna grupa rodziców uczniów, którzy Kołysanką od serca do ucha zachwycili dorosłych i młodzież. Szczególnie podobały się ludowe zaśpiewki mam. Zespół rodziców zaprezentował się w jednolitych specjalnie na tę okazję przygotowanych strojach, których elementem były wzorzyste chusty i czerwone korale. Występ nagrodzony został gromkimi brawami.

Po prezentacji Rodziców miejsce na scenie zajął chór szkolny prowadzony przez Pana Piotra Preidla. Chórzyści zachwycili zebranych pięknym, wielogłosowym wykonaniem kolędy Dzisiaj w Betlejem, które to wykonanie wymagało wielu przygotowań oraz koncentracji wykonawców. Chórzyści wzbudzili wielką radość i taneczną atmosferę utworem Kolędnicy wędrownicy. Następnie na scenie pojawiła się ponownie klasa szósta, która przygotowała podczas zajęć instrumentalne wykonanie kolędy Wśród nocnej ciszy. Dźwięczne głosy dzwonków przywołały w słuchających wspomnienie tak nieodległej wigilijnej nocy.

Ostatnim akcentem wieczoru był występ Nauczycielskiej Grupy Kolędniczej, który przypomniała zebranym dawną polską pastorałkę My też pastuszkowie, a następnie zaśpiewała kolędę Nas Betlejem w ciemną noc. Występ ten sprawił wiele radości widzom i wykonawcom.

Po tak bogatej uczcie duchowej wszyscy weseli jak pastuszkowie wracający ze stajenki powrócili do domów.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90