W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o braku działań gminy w zakresie przebudowy Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, Wójt Gminy Niemce informuje, że działania związane z przebudową PSZOK w Niemcach zostały podjęte już w 2015 r.
W październiku 2015 r. rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową na przebudowę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Niemcach, w której uwzględniono między innymi instalację wagi najazdowej z elektronicznym odczytem danych, budynek techniczno-socjalny oraz stanowiska na pojemniki zamykane 1100l. Po opracowaniu dokumentacji technicznej w kwietniu 2017 r. został złożony wniosek o dofinansowanie w/w inwestycji w ramach Działania 6.3 Gospodarka odpadami RPO WL na lata 2014 – 2020. Niestety, wniosek został rozpatrzony negatywnie.
Trzeba tutaj dodać, że intencją ustawodawcy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach jest bilansowanie się systemu co potwierdziły kolejne nowelizacje ustawy, w tym ostatnia z września br. Opinie w tej sprawie Ministra Środowiska jak i Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie wyraźnie mówią, że „gminne systemy gospodarki odpadami co do zasady powinny być tak zbilansowane, aby były efektywne kosztowo i nie zachodziła potrzeba ich dodatkowego zasilania z innych środków własnych.” Osoby trzymające się kurczowo zdania, że jednak gmina może dopłacać do systemu przytaczają jedno zdanie z całej opinii, w której jest napisane: „Jednakże w przypadku, gdy dochodzi do jego niezbilansowania i powstaje deficyt, gmina powinna dofinansować wydatki związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi z innych środków własnych.” Należy tutaj wyjaśnić, że taką praktykę można przyjąć dopiero w chwili kiedy po należytym i rzetelnym ustaleniu stawek, po jakimś czasie system jednak się nie bilansuje. W takiej interpretacji prawa utwierdza nas prowadzone postępowanie wyjaśniające Prokuratury Rejonowej w Lublinie dotyczące zgodności z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach aktów prawa miejscowego wydanych w oparciu o przedmiotową ustawę – w szczególności określenia metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Ucinając także spekulacje krążące wśród naszych mieszkańców Wójt Gminy Niemce informuje, że samorząd nie może zarabiać na funkcjonowaniu systemu odbioru odpadów komunalnych. Potwierdzeniem powyższej informacji jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 listopada 2013 r. (ISA/Bk 127/13), który wskazuje, że „prawidłowo skalkulowana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinna z jednej strony zapewniać sprawne funkcjonowanie systemu odbioru odpadów na terenie gminy, z drugiej zaś nie powinna stanowić źródła dodatkowych zysków gminy. Ponadto, w świetle obowiązujących przepisów nie budzi wątpliwości, że rada gminy podejmując uchwałę w przedmiocie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami jest zobowiązana do dokonania rzetelnej i wnikliwej kalkulacji wysokości stawki, tak aby pobierane opłaty pokrywały rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowanie odpadami na terenie gminy. Rzetelna kalkulacja opłat powinna w szczególności uwzględniać liczbę mieszkańców gminy, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych oraz koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.”
Reasumując, z podobnymi problemami boryka się większość samorządów, a te w których jeszcze funkcjonują stare stawki będą musiały je zweryfikować wraz z przetargami przeprowadzonymi na nowych zasadach. W obecnej sytuacji prawnej, aby stawki za gospodarowanie odpadami nie rosły, oczekiwanym byłoby wsparcie nas mieszkańców ze strony rządzących w rozwiązaniu tego problemu.