Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Gminne inwestycje mijającego roku

Aktualności

Zdjęcie przedstawia budynek Centrum Szkoleniowego w Parku w Niemcach

Gminne inwestycje mijającego roku

20.12.2019

Zbliżający się koniec bieżącego roku kalendarzowego skłania do analizy naszych działań na wielu płaszczyznach. Korzystając z faktu, że za kilkanaście dni z nowymi nadziejami będziemy witali Nowy Rok, pragniemy przedstawić Państwu tegoroczne podsumowanie inwestycji w Gminie Niemce.

Pomimo pewnych trudności z odzyskiwaniem dotacji na inwestycje zakończone w ubiegłym roku, w bieżącym 2019 roku jest na ukończeniu lub już zostało zakończone kilka zadań opiewających na imponującą kwotę blisko 18 mln zł. Nie byłoby to możliwe gdyby nie środki zewnętrzne, pozyskane z różnego rodzaju programów.

Wśród inwestycji już zakończonych możemy wymienić:

  • Świetlicę w Dziuchowie – gruntownie przebudowany budynek Koła Rolniczego, którego oficjalne otwarcie odbyło się podczas Święta Kwitnących Sadów w maju. Na realizację tej inwestycji otrzymaliśmy 85% dotacji z 540 tys. zł.
  • Termomodernizację szkoły w Krasieninie - budynek z zewnątrz został odwodniony, docieplony i odmalowany. Wymieniono pokrycie dachowe oraz okna na nowej części budynku, a na połaciach dachowych pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne. Równie wiele, a może nawet więcej wykonano wewnątrz budynku: wymieniono przyłącze elektryczne na ziemne, instalację elektryczną oraz oświetlenie, wewnętrzną sieć LAN – która dostosowana jest do przyłączenia światłowodu, instalację CO w tym piec oraz grzejniki. W sali świetlicy położono nowoczesną wykładzinę dywanową, a do oddziału przedszkolnego i klas młodszych zakupiono nowe dywaniki. Koszt to prawie 1,4 mln zł z czego 75% to dofinansowanie ze środków EFRR w ramach RPO WL, Działanie 5.2 Efektywność energetyczna sektora publicznego.
  • Likwidację osuwiska przy ul. Nadrzecznej w Dysie – na długości 340 metrów zabezpieczono brzegi rzeki Ciemięgi, a także poprawiono osuwającą się do rzeki drogę. Inwestycja kosztowała 989 227,88 zł z czego 764 404 zł to dotacja celowa z rezerwy celowej budżetu państwa.
  • Świetlicę w Kawce – nowoczesny budynek powstał w niespełna rok, w miejscu gdzie jeszcze jesienią ubiegłego roku stała malutka remiza strażacka tutejszej jednostki OSP. Koszt tej gminnej inwestycji, współfinansowanej w 63,63% ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 to ponad 1 milion 100 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o zadania będące na ukończeniu to dobiega końca termomodernizacja budynku Urzędu Gminy. Odwodniono i zabezpieczono fundamenty, a wewnątrz wymieniono instalację CO. Obecnie jest modernizowana instalacja elektryczna wraz z oświetleniem. Przy okazji tych prac wymieniane są również podłogi i drzwi w pokojach, w których te elementy były najbardziej zużyte.

Na terenie całej gminy trwa montaż paneli fotowoltaicznych i pieców na biomasę w gospodarstwach domowych naszych mieszkańców na kwotę w sumie ponad 8 mln zł. Zadania są dofinansowane w 80% z Działania 4.1 – wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego  Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Do końca zbliża się również budowa nowoczesnego obiektu kulturalno-widowiskowego w Parku im. Rodzin Budnych i Łosiów w Niemcach. Trwają prace wykończeniowe. Wewnątrz zainstalowano już sufity i  windę. Na zewnątrz elewacja została pomalowana, a przed budynkiem jest układana kostka brukowa. Koszt całego zadania to ok. 5 mln zł z czego 92% to dotacja UE.

Możemy również poinformować, że został rozstrzygnięty przetarg na przebudowę drogi gminnej o nr 106061L w miejscowości Jakubowice Konińskie (ul. Akacjowa). Koszt inwestycji to 486 576,25 zł z czego 340 603 zł to  dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Termin realizacji to kwiecień 2020.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90