Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Międzynarodowy Turniej Szachowy w...

Aktualności

Międzynarodowy Turniej Szachowy w Jakubowicach Konińskich

Międzynarodowy Turniej Szachowy w Jakubowicach Konińskich

25.10.2019

W poniedziałek 21 października 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. J. Lelewela w Jakubowicach Konińskich został rozegrany Międzynarodowy Uczniowski Turniej Szachowy, w którym udział wzięli zawodnicy z Litwy, Ukrainy i Polski.

Celem zawodów była popularyzacja sportowej rywalizacji jaką są szachy oraz integracja dzieci i młodzieży z sąsiednich państw. Zawodnicy z Litwy i Ukrainy przybyli do naszej gminy już w sobotę 19 października, aby w niedzielę wspólnie z uczniami ze szkoły w Jakubowicach Konińskich wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów turnieju. Niedzielny poranek rozpoczął się od  zabawy w lubelskim Aquaparku. Po obiedzie młodzież wybrała się na spacer z przewodnikiem, który opowiedział historię naszego miasta oraz legendy z nim związane. Następnie uczestnicy przeszli podziemną trasą o długości 300 metrów, znajdującą się pod kamienicami Starego Miasta. Dzień pełen wrażeń zakończyła wspólna integracja na szkolnej dyskotece. W tym miejscu organizatorzy chcieli podziękować Wójtowi Gminy Niemce Krzysztofowi Urbasiowi,  Radzie Rodziców oraz darczyńcom za pomoc w organizacji oraz za wsparcie finansowe, które pozwoliło przygotować ciekawy program dla gości.

Następnego dnia dzieci i młodzież z trzech sąsiednich krajów przystąpiła do turnieju szachowego. Zawody były rozegrane w trzech kategoriach wiekowych. Rozgrywki przeprowadzono systemem szwajcarskim, w którym gracze musieli przystąpić do sześciu partii gry. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał Zbigniew Pyda sędzia międzynarodowy oraz Ołeksandr Sułypa arcymistrz szachowy z Ukrainy. Ta niezwykle pasjonująca, wymagająca  logicznego myślenia gra planszowa, której współczesne zasady ukształtowały się jeszcze w średniowieczu, przyciąga niczym magnez coraz to młodszych graczy. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi.

Zawody objęte zostały honorowym patronatem: Konsula Ukrainy, Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego, Starosty Powiatu Lubelskiego, Wójta Gminy Niemce oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Klasy I-III

  1. Urszula Strużek
  2. Grzegorz Dudzik
  3. Szymon Wontroba

Klasy IV-VI

  1. Artem Kusmyna
  2. Nazar Kalahurskiy
  3. Maksym Shuliha

Klasy VII-VIII

  1. Melnija Woloshynska
  2. Mikołaj Mularczuk
  3. Aleksandra Florek

Gratulujemy zwycięzcom!

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90