Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Relacja z Dożynek Gminy Niemce 2019

Aktualności

Relacja z Dożynek Gminy Niemce 2019

Relacja z Dożynek Gminy Niemce 2019

26.08.2019

Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę, ale także okazja do świętowania i wspólnej zabawy. Tegoroczne gminne święto plonów odbyło się 15 sierpnia 2019 r., a gospodarzami uroczystości po raz pierwszy w swojej historii byli mieszkańcy Nowego Stawu.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się korowodem barwnych wieńców,  który poprowadzili starostowie Dożynek Gminy Niemce 2019: pani Barbara Skowronek i pan Mirosław Stefaniak. Przynieśli oni gospodarzowi naszej gminy chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, przyjmując chleb obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło, a następnie poprosił ks. Bogdana Zagórskiego, proboszcza tutejszej parafii ks. Adama Buczyńskiego i ks. Marka Urbana o odprawienie mszy świętej dziękczynnej w podziękowaniu za zbiory. W trakcie liturgii ks. Zagórski poświęcił 14 kolorowych wieńców wykonanych przez: Sołectwo Nowy Staw, Koła Gospodyń Wiejskich z Baszek, Pólka, Rudki Kozłowieckiej, Niemiec, Woli Niemieckiej, Zalesia, Stoczka, Ciecierzyna, Majdanu Krasienińskiego, Kawki i Krasienina oraz Zespołu Ludowego „Dysowiacy” i Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej. Nominację do udziału w Dożynkach Powiatu Lubelskiego, które odbędą się 8 września br. w Radawcu, otrzymały wieńce Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Niemieckiej i Koła Gospodyń Wiejskich w Krasieninie. W oprawę muzyczną mszy tradycyjnie już włączyła się Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Dominika Pytki.

W dalszej części uroczystości, okoliczne przemówienia wygłosili Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Poseł na Sejm RP Jan Łopata, Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego Sylwia Pisarek-Piotrowska, Radny Powiatu Lubelskiego Zbigniew Bernat oraz Zastępca Wójta Gminy Wólka Paweł Gospodarek. Po wystąpieniach Wójt Krzysztof Urbaś w asyście Zastępcy Henryka Smolarza i Przewodniczącego Rady Gminy Marka Podstawki wręczył Medale „Zasłużony dla Gminy Niemce” wieloletnim sołtysom z naszej gminy: pani Teresie Kosowskiej, Wiesławowi Pieczywkowi i Józefowi Opajdowskiemu.

Podczas tegorocznych dożynek urokliwy zakątek Nowego Stawu przy ścianie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego zapełnił się barwnymi stoiskami sołectw, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Niemce, na których na uczestników czekały wspaniałe tradycyjne potrawy. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych z kolorowymi dmuchańcami i animacjami. Dzięki przygotowanym wspaniałym atrakcjom, świętujący nie mogli się nudzić. Na scenie w części artystycznej zaprezentowały się nasze rodzime zespoły ludowe Ciecierzyn i Dysowiacy, Chór Męski Bas Canto oraz zawiązana specjalnie na tę okazję grupa artystyczna z Nowego Stawu.

W ramach Dożynek zrealizowany został  Konkurs Kulinarny dla KGW pt. “Danie z ziemniaka”. Do konkursu przystąpiło dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy: Niemiec, Woli Niemieckiej, Pólka, Stoczka, Baszek, Zalesia, Kawki, Rudki Kozłowieckiej i Dysa. Kluski, pyzy, gołąbki, kiszka ziemniaczana, sałatki, zupy, pierogi, a nawet ciasto… Gospodynie udowodniły swoimi talentami kulinarnymi, że ziemniak jako podstawa dania daje różnorodne możliwości. Potrawy były bardzo smaczne i znalazły duże uznanie wśród uczestników dożynek. Jury konkursu w osobach: pani Anety Biały, państwa Niny i Roberta Mańkowskich, pani Ewy Włodarczyk-Capały i pana Andrzeja Małka pierwsze miejsce przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich w Woli Niemieckiej za ciasto ziemniaczano-orzechowe, drugie miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich w Niemcach za babkę kartoflaną, a trzecie Kołu Gospodyń Wiejskich w Pólku za gołąbki ziemniaczane.

Tuż przy scenie odbył się także dożynkowy turniej w ujeżdżaniu byka, w którym wzięło udział osiemnastu zawodników, w tym trzy kobiety. Konkurencja okazała się być dość trudna. Średni czas utrzymywania się na byku wynosił trzy, cztery sekundy. Zwyciężył Dominik Rotari (9,50 s.), drugie miejsce zdobył Paweł Włodarczyk (8,00 s.), a trzecie Włodzimierz Barwiński (7,20 s.).

Wspomniane wcześniej wieńce, które będą reprezentowały naszą gminę podczas Dożynek Powiatu Lubelskiego, zostały wytypowane w konkursie na najładniejszy wieniec tradycyjny i nowoczesny. Laureaci tego konkursu nagrody otrzymali z rąk Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, który zaszczycił swoją obecnością nasze dożynki.

Wspólne świętowanie mieszkańców Gminy Niemce zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołów Kapela spod Lublina i Savan. Na kolejne dożynki zapraszamy za rok.

Sponsorami Dożynek Gminy Niemce byli:

Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa „Samopomoc Chłopska” w Niemcach
Bank Spółdzielczy w Niemcach
Krzysztof Smolarz PPHU Ciecierzyn
Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” w Nasutowie
Mariol Firma Handlowo-Usługowa Marek Gryzio i Wspólnik S.J
Lubelski Rynek Hurtowy S.A w Elizówce
Spółdzielnia Usług Rolniczych w Elizówce

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90