Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Zadbaj o swoje życie i bądź widoczny...

Aktualności

Zadbaj o swoje życie i bądź widoczny na drodze!

Zadbaj o swoje życie i bądź widoczny na drodze!

22.03.2019

Szanowni Państwo, co prawda mamy już kalendarzową wiosnę i dzień coraz dłuższy ale to nie znaczy, że uniesieni wiosennym nastrojem możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Przypominamy, że pieszy uczestnik ruchu drogowego, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek posiadania odblasków.

Nie bez przyczyny wspominamy o obowiązku. Od jakiegoś czasu napływają do naszego urzędu sygnały o niebezpiecznych sytuacjach, związanych z pieszymi, nie posiadającymi na sobie elementów odblaskowych. Pamiętać należy, że elementy odblaskowe powinny być noszone przez pieszych w taki sposób, aby były widoczne przez kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej od strony jezdni. Brak elementu odblaskowego wyczerpuje znamiona wykroczenia drogowego, za który grozi mandat karny, ale nie o mandat tu chodzi, ale o nasze bezpieczeństwo. Dlatego chcąc być bezpiecznym zalecamy noszenie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

Pieszego, który nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca widzi dopiero z odległości około 30 – 40 m. To często zbyt mało, żeby w porę skutecznie zareagować. Natomiast gdy pieszy  ma na sobie elementy odblaskowe, może  być  zauważony  przez kierującego już nawet z odległości  150 metrów.

Zainteresowanych zwiększeniem swojego bezpieczeństwa na drogach zapraszamy do Urzędu Gminy Niemce po bezpłatne opaski odblaskowe.

fot. TVP3 Olsztyn

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90