Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Obchody 100-lecia niepodległości w...

Aktualności

Obchody 100-lecia niepodległości w placówkach oświatowych naszej gminy

Obchody 100-lecia niepodległości w placówkach oświatowych naszej gminy

20.11.2018

Bieżący rok jest dla nas Polaków bardzo wyjątkowy. 11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły z terenu naszej gminy również włączyły się w obchody uczczenia tego jakże ważnego jubileuszu.

Poniżej prezentujemy relacje z przebiegu obchodów w poszczególnych placówkach oświatowych

Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

Obchody Święta Niepodległości w ZPO w Ciecierzynie rozpoczęły klasy I-III przygotowując montaż słowno- muzyczny pt. "Wiwat Niepodległa". Przedstawienie skierowane było do dzieci przedszkolnych oraz  uczniów klas pierwszych, drugich i trzeciej. Poprzez piosenki :„Co to jest niepodległość?” , „Jesteśmy Polką i Polakiem”, tańce: „Krakowiak” , „Jesienny kujawiaczek” , „Taniec z biało – czerwonymi szarfami do utworu Fryderyka Chopina” oraz wiersze o tematyce patriotycznej uczniowie chcieli wyrazić jakie znaczenie dla nich  ma Święto Niepodległości. Na zakończenie całego wydarzenia wszystkie klasy i grupy przedszkolne otrzymały Dekalog współczesnego patrioty, zawierający 10 punktów – kierunkowskazów właściwego zachowania i postępowania młodego Polaka. W tym dniu uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastycznych: klasy I – wyklejały flagę, klasy II – kontur Polski a klasa III – godło. Kolejnym działaniem, angażującym wszystkich uczniów oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych  było wspólne śpiewnie hymnu państwowego o godz. 11.11, poprzedzone rozstrzygnięciem konkursu między klasowego na najlepsze wykonanie "Mazurka Dąbrowskiego". Zgromadzona społeczność przy użyciu białych i czerwonych kartek stworzyła żywą flagę państwową. 13 listopada widowisko pt. "Bo pamięć jest ważna" obejrzeli uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum. Spektakl przygotowała klasa VI B i chór szkolny. W teatrze cieni zostały pokazane najważniejsze wydarzenia historyczne ze 123 lat niewoli. Tekstom i scenom batalistycznym towarzyszyły piosenki i pieśni związane z powstaniami i I wojną światową. Zakończenie spektaklu miało przypomnieć wszystkim o obowiązkach wobec ojczyzny i skłonić do refleksji nad tym, co znaczy być patriotą w czasach pokoju. Gośćmi uroczystości byli zaprzyjaźnieni ze szkoła kombatanci.

Zespół Placówek Oświatowych w Dysie

9 listopada uczniowie, rodzice oraz przyjaciele Szkoły Podstawowej w Dysie wzięli udział w koncercie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego o godz. 11.11. Historia naszego narodu przedstawiona została przez klasę piątą w montażu muzyczno - słownym oraz przepleciona pięknymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych uczniów klas najmłodszych. Wszyscy prezentowali się pięknie w strojach galowych oraz z biało - czerwonymi kotylionami, flagami, sercami. Ta uroczystość to hołd, który złożyliśmy naszemu krajowi. Miłości do Ojczyzny warto uczyć się już od najmłodszych lat, co udowodniły przedszkolaki z placówki w Dysie. Wzięły one udział w uroczystości, ale także wielu różnych działaniach edukacyjnych, np. patriotyczny pokaz mody, kącik regionalny, udział w konkursie plastycznym "W barwach bieli i czerwieni", "Polska - mój dom".  Uczniowie szkoły również prowadzili szereg działań, przygotowując prace plastyczne oraz dekoracje poświęcone tematyce związanej z Niepodległą.

Szkoła Podstawowa w Jakubowicach

Dnia 9 listopada Szkoła Podstawowa w Jakubowicach uroczyście obchodziła 100-lecie niepodległości Polski. Punktualnie o 11.11 odśpiewany został hymn, a następnie przedszkolaki zaprezentowały marsz z białymi i czerwonymi różami. W dalszej części uroczystości uczniowie klas V-VIII przedstawili montaż słowno-muzyczny pokazujący drogę do wolności. Nie zabrakło też  życzeń dla Polski, wygłoszonych przez laureatów ogłoszonego w szkole konkursu  i prezentu, którym był krakowiak zatańczony i zaśpiewany przez uczniów zerówki. Na koniec wystąpili jeszcze harcerze z pieśnią „Biały Krzyż”, którą wykonywali wcześniej na Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Wszyscy artyści włożyli w swoje występy całe serce i dostarczyli widzom wielu wzruszeń.

Szkoła Podstawowa w Niemcach

100 lat niepodległości – to czas aby pokazać małym i dużym jak piękna jest nasza Ojczyzna. Uczynili to uczniowie klasy II i III Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej wraz z wychowawczyniami p. Elżbietą Bartosik i p. Grażyną Michalską , którzy wierszem i pieśnią patriotyczną pokazali dzieje naszej Ojczyzny i jej walkę o niepodległość i wolność, ale też jej umiłowanie i piękno dnia dzisiejszego podczas akademii dla klas I-IV. Uroczysty dzień podkreślili piękną postawą i strojem ozdobionym narodowymi kokardami. Akademię zakończyło podsumowanie inicjatyw podejmowanych przez klasy – „100 książek na 100 –lecie niepodległej” (p.G. Michalska) i „100 najpiękniejszych słów” (p. B. Malinowska). Według  uczniów, rodziców i  nauczycieli najpiękniejsze słowa to: miłość, kocham, ojczyzna. Uroczyste spotkanie zakończyło odśpiewanie hymnu państwowego przez całą społeczność szkoły. Następnie uczniowie klas V i VIII zaprezentowali widowisko słowno -  muzyczne o treści niepodległościowej przygotowane pod kierunkiem p. Marioli Sidor oraz p. Ilony Kichtiak. Doskonałym uzupełnieniem pięknych recytacji były pieśni patriotyczne  wykonane przez szkolny chór, którym dyrygowała p. Olga Skrzypczak – Kowalczyk. Dekorację na tak wspaniałą uroczystość zaprojektowała p. Joanna Piekarczyk.

Szkoła Podstawowa w Rudce Kozłowieckiej

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę to wspaniała okazja do wielkiego świętowania i manifestowania patriotyzmu. Pomysłów na to Polakom nie brakowało. W Szkole Podstawowej w Rudce Kozłowieckiej świętowano na poważnie i na wesoło. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. W pierwszej odsłonie święta członkowie Szkolnego Koła Recytatorsko – Teatralnego przygotowali Wieczór Poezji Patriotycznej dla społeczności szkolnej oraz lokalnej. Dwukrotnie, 17.10. oraz  15.11.2018 r.,  zaproszeni goście mogli spędzić popołudnie z poezją w nastrojowym świetle świec. Nie obyło się bez wzruszeń, a nawet kilku łez. A na zakończenie spotkania wszyscy zjednoczyli się we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych,  co bardzo spodobało się dorosłym i młodzieży. Dużo emocji zupełnie innego rodzaju zapewnił uczniom Konkurs Patriotyczny „Kocham Cię, Polsko”, który odbył się w szkole w dniu  9 listopada 2018 r. Drużyny klasowe zdobywały punkty z wielu dziedzin związanych z naszym krajem, wykonywały laurki z życzeniami dla Polski oraz tworzyły wiersze patriotyczne. Wszędzie pełno było gwaru i hałasu, bo stanowiska z zadaniami rozmieszczone były w różnych miejscach. W strojach uczniów i nauczycieli dominowały barwy narodowe tworzące wyjątkowy nastrój, a o godzinie 11.11. razem z całą Polską, biliśmy rekord w jednoczesnym śpiewaniu hymnu.

Szkoła Podstawowa w Nasutowie

W dniach 5.11 – 9.11. 2018 r. w Szkole Podstawowej w Nasutowie został zorganizowany Biało-Czerwony Tydzień, który był zwieńczeniem całorocznych działań podejmowanych przez szkołę, uświetniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały tydzień szkołę i każdą klasę ozdabiały biało-czerwone dekoracje, wystawki przygotowane przez uczniów, wyeksponowane na korytarzach prace plastyczne o tematyce patriotycznej, patriotyczna wystawka książek w bibliotece. Uczniowie i nauczyciele przychodzili codziennie ubrani na biało-czerwono. Dzieci z klas młodszych uczyły się Katechizmu Dziecka Polskiego, ćwiczyły śpiewanie wszystkich zwrotek hymnu narodowego i innych pieśni patriotycznych oraz szkoliły swoje umiejętności podczas warsztatów robienia kotylionów. Klasy starsze brały udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim o tematyce patriotycznej, na zajęciach z informatyki tworzyły godło narodowe w programach graficznych. W środę, na zajęciach z wychowawcą każda klasa przygotowała śniadanie w białych i czerwonych barwach. Na śniadanie zaproszeni zostali rodzice i dziadkowie uczniów, kilka osób skorzystało z tego zaproszenia. Wszystkie klasy ćwiczyły pieśni patriotyczne, a w czwartek zaprezentowały je podczas Przeglądu Pieśni Patriotycznych w sali gimnastycznej. Również w czwartek delegacja z klasy VIII wraz z opiekunem wyjechała na Konkurs Poezji Patriotycznej do Niemiec. Najbardziej uroczystym dniem „świętowania” był piątek – odbył się konkurs „Co wiemy o niepodległej Polsce?” (drużyna nauczycieli kontra drużyna uczniów) wzbudzając duże  emocje, następnie wszyscy odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego. Po hymnie nastąpiło uroczyste zakopanie kapsuły czasu, w której znalazło  się 200 zdjęć na pendrive,  dokumentujących Biało- Czerwony Tydzień, listy, rysunki uczniów, biało- czerwony kotylion. Następnie odbył się uroczysty pochód z flagami wzdłuż Alei Lipowej. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Sto lat” dla niepodległej częstując się biało-czerwonym tortem. Było miło, patriotycznie, wesoło i biało- czerwono.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90