Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Uroczystość z okazji 100 Rocznicy...

Aktualności

Uroczystość z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uroczystość z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

19.11.2018

Data 11 listopada w tym roku była szczególna dla każdego Polaka. Tego dnia wypadała 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W Gminie Niemce świętowanie tej daty miało również specjalną oprawę.

Od początku tego roku podczas większości gminnych imprez można było zauważyć akcenty odnoszące się do tego szczególnego jubileuszu. Kulminacją tych wydarzeń stało się wspólne świętowanie naszych mieszkańców w niedzielę 11 listopada.

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczął o godzinie 11.00 uroczysty przemarsz mieszkańców ulicami Niemiec spod Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej do kościoła parafialnego p. w. Św. Ignacego Loyoli, w którym wzięły udział Poczet Flagowy ze szkoły w Niemcach, Gminna Orkiestra Dęta działająca przy szkole, Poczet Sztandarowy Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych, Poczty Sztandarowe Jednostek OSP z terenu Gminy Niemce, Drużyny Harcerzy, Poczty Sztandarowe z naszych szkół, Władze Gminne, Radni, Sołtysi oraz Mieszkańcy Gminy.

O godzinie 11.30 w kościele odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez proboszcza tutejszej parafii ks. Mirosława Skałbana.

Po mszy dalsze uroczystości odbyły się w namiocie ustawionym specjalnie na to wydarzenie w Parku im. Rodzin Budnych i Łosiów w Niemcach. W części oficjalnej obchodów odbył się ceremoniał wciągania flagi państwowej na maszt, odśpiewanie Hymnu Polski, „Roty” oraz okolicznościowe przemówienie, które wygłosił Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś. Po wyprowadzeniu sztandarów do miejsca zakwaterowania, organizatorzy przeszli do dalszej części programu wydarzenia.

Jako pierwszy, ze swoim wykładem zaprezentował się pan Leszek Zugaj, Absolwent Wydziału Politologii UMCS Lublin o specjalizacji samorząd i polityka lokalna, doktorant UMCS,  regionalista, znawca dziejów samorządu i administracji lokalnej w Polsce. Dzięki jego wystąpieniu wszyscy zgromadzeni tego dnia w Parku, mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z realiami powstawania i funkcjonowania samorządu w naszej gminie w okresie powstawania naszej państwowości. Następnie na scenie wystąpił Chór Męski „Bas Canto” razem z laureatami V Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji patriotycznej „A to Polska właśnie…”. Podczas występu odbyła się również promocja książki pt. „Ocalić od zapomnienia” opisującej wydarzenia okresu II Wojny Światowej w miejscowości Niemce i jej okolicach. Występy artystyczne zakończył wspaniały koncert pieśni patriotycznych i popularnych oraz pokaz tańców narodowych w wykonaniu Marioli Zagojskiej i Artystów scen lubelskich wspólnie z Zespołem Tańca Ludowego Politechniki Lubelskiej.

Na zakończenie tej wyjątkowej uroczystości na salę wjechał piękny tort wykonany specjalnie na tę okazję. Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie tego szczególnego jubileuszu Naszej Ojczyzny pozostanie na wiele lat w pamięci jej obywateli.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90