Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Dla Ciebie Polsko! - Europejskie Dni...

Aktualności

Dla Ciebie Polsko! - Europejskie Dni Dziedzictwa  Krasienin 2018

Dla Ciebie Polsko! - Europejskie Dni Dziedzictwa Krasienin 2018

19.09.2018

W dniu 14 września 2018r. w Szkole Podstawowej w Krasieninie miała miejsce XI edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”.

Przygotowania do wydarzenia toczyły się już w czerwcu, a intensywności nabrały w ostatnich dwóch tygodniach. Koordynatorami tegorocznej edycji były pani Urszula Adamczyk oraz pani Marzena Drozd. Wydarzenie otworzyła Dyrektor Anna Czernicka- Szpakowska, która podkreśliła, że ofiarna walka o wolną Ojczyznę była sensem życia wielu pokoleń Polaków. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, który przypomniał uczniom, że to tu w Krasieninie działa się historia, że należy te fakty nieustannie przypominać, bo są one cenną lekcją dla przyszłości.

Wydarzenie rozpoczęła prezentacja multimedialna przygotowana przez uczenia klasy III gimnazjum Antoniego Jońskiego „Drogi do niepodległości - odyseja ku wolnej Polsce”. W żywej narracji przedstawił on losy Polaków od I rozbioru do roku 1918, wskazując na postaci, które historię tę tworzyły. Ta krótkie wystąpienie było wprowadzeniem do głównej części wydarzenia - „Gawędy o lubelskich przyjaciołach Józefa Piłsudskiego”, którą w sposób obrazowy przedstawił Pan Grzegorz Sztal Dyrektor Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki czasu”, pasjonat i znawca historii małych ojczyzn, który nie po raz pierwszy gościł w szkole w Krasieninie. Jego opowieść dotyczyła rodziny Doktorostwa Jankowskich, realizatorów idei pracy u podstaw na rzecz poprawy losu prostego ludu. Państwo Jankowscy współpracowali z patronką  szkoły Ireną Kosmowską w organizowaniu edukacji społeczności wiejskiej, gdyż jak razem wierzyli, to oświecony lud wywalczy wolną Polskę. Przedstawiona została w sposób niezwykle barwny, gdyż opisywała losy ludzkie. Gawędzie towarzyszyła wystawa fotograficzna dotycząca opisywanych postaci oraz ekspozycja broni białej i elementów wyposażenia legionistów. Wystawę tę można obecnie oglądać na I piętrze w budynku szkoły.

Podniosłą atmosferę podtrzymywał montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły pod kierunkiem p. Piotra Preidla oraz pp. Agaty i Piotra Jońskich. Wzruszające pieśni legionowe mówiące o losach Piechurów i Ułanów z niejednego oka wycisnęły łzę…

W ramach EDD zorganizowany został Gminnym Konkursie Plastycznym „BIAŁO-CZERWONA”. Prace wyłonione w konkursie stanowiły element dekoracji podczas wydarzenia, a obecnie można je będzie podziwiać w galerii szklonej. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce:

Patrycja Putek kl.7b

Kamila Guz kl.8

Oliwier Macewicz kl. 4b

II miejsce:

Wojciech Gruda kl.4a

Jakub Drozd kl. 7a

Wiktoria Jóźwiak kl. 7b

III miejsce:

Bartosz Grudziński kl. 4a

Kryspin Zgierski kl. 4a

Olimpia Suduł kl. 4a

Wyróżnienia :

Weronika Jańczak kl. 7b,

Paweł Jóźwiak kl. 5a,

Zuzanna Janiak kl. 4b,

Alicja Marciniak kl. 4b,

Natalia Kowalik kl. 4b,

Dawid Pietrzak kl. 5b,

Natalia Kucharzyk kl. 4a,

Natalia Wronka kl. 4a

Zuzanna Domin kl. 6

Wydarzenie nie mogłoby się poszczycić się tak wspaniałą oprawą gdyby nie ofiarność sponsorów. Fundatorami nagród są: Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Radny Powiatu Lubelskiego Marian Golianek, Prezes Banku Spółdzielczego w Niemcach Zdzisław Siwek ora Marta Mańkowska właściciel Apteki w Krasieninie. Słodki poczęstunek dla gości przygotowali i sponsorowali Elżbieta i Stanisław Zgierscy z Cukierni „Napoleonka”.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90