Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Dożynki Gminy Niemce 2018 w...

Aktualności

Dożynki Gminy Niemce 2018 w Jakubowicach Konińskich

Dożynki Gminy Niemce 2018 w Jakubowicach Konińskich

29.08.2018

Od stuleci, po ścięciu ostatnich kłosów zboża, obchodzone jest uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Podtrzymując tą wielowiekową tradycję, w niedzielę 26 sierpnia 2018 r. mieszkańcy Gminy Niemce zgromadzili się w Jakubowicach Konińskich aby świętować koniec żniw.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą prezentacją wieńców dożynkowych, wykonanych przez organizacje społeczne i sołectwa z terenu naszej gminy. Prowadzący korowód Starostowie  - Pani Maria Stefaniak oraz Pan Marek Kozak przekazali na ręce Wójta Krzysztofa Urbasia chleb wypieczony z tegorocznego zboża, prosząc, aby Wójt - jako gospodarz Gminy Niemce dzielił sprawiedliwie między wszystkich mieszkańców.

Mszę Świętą Dziękczynną w podziękowaniu za zbiory odprawił ksiądz Janusz Latocha -proboszcz parafii p.w. św. S. Faustyny w Jakubowicach Konińskich, a Słowo Boże wygłosił ksiądz Grzegorz Bogdański - Wicerektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Przepiękną oprawę muzyczną Mszy Świętej poprowadził Kapelmistrz Dominik Pytka z Gminną Orkiestrą Dętą działającą przy Szkole Podstawowej w Niemcach.

Po mszy Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś powitał wszystkich przybyłych gości i podziękował rolnikom za tegoroczne żniwa, które w wyniku suszy i ujemnych skutków przezimowania, niejednokrotnie były mniejsze w porównaniu z ubiegłymi latami.

Część oficjalną zakończyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości i wręczenie odznaczeń samorządowych „Zasłużony dla Gminy Niemce” dla Pani Janiny Choiny, Pani Barbary Sołtys i Pani Zofii Woźniak.

W części artystycznej na dożynkowej scenie zaprezentowali się między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Mimo deszczowej pogody do tańca i wspólnego śpiewania zapraszały nasze gminne zespoły ludowe „Ciecierzyn” i ,,Dysowiacy”. 

Między występami artystycznymi odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wyróżnienia przyznawane były w dwóch kategoriach. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec z miejscowości Rudka Kozłowiecka, natomiast w kategorii na wieniec współczesny najbardziej spodobał się wieniec wykonany przez Jakubowice Konińskie i Jakubowice Konińskie Kolonia. Zwycięskie wieńce będą reprezentowały naszą gminę na Dożynkach Powiatowych, które odbędą się 2 września 2018 r. w Radawcu.

Na tegorocznych Dożynkach zostały wręczone również nagrody laureatom konkursu na ,,Najpiękniejszą Posesję Gminy Niemce 2018”. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Pani Małgorzata Zasada- Urbaś z miejscowości Dys, drugie miejsce zajął Pan Leszek Mościcki z miejscowości Pryszczowa Góra, a trzecie miejsce zostało przyznane Panu Grzegorzowi Jaśkowskiemu z miejscowości Jakubowice Konińskie.

W wieczornej części gminnego święta plonów na scenie zaprezentował się jeszcze Chór Męski „Bas Canto” z Niemiec oraz tancerze ze Studia Tańca Rythm-X. Korzystając z obecności tancerzy, Wójt Krzysztof Urbaś razem z Przewodniczącym Rady Gminy Niemce – Sławomirem Mroczkiem i Radnym - Władysławem Maszkowskim, uhonorowali Studio Tańca Rythm-X medalem ,,Zasłużony dla Gminy Niemce”. Medal z rąk Wójta odebrała instruktorka i choreografka gminnego zespołu tanecznego Pani Magdalena Bujak.

Uroczystości dożynkowe naszej gminy zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu HILO. Na kolejne Dożynki Gminy  Niemce zapraszamy za rok.
 
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90