Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Noc Świętojańska w Dysie

Aktualności

Noc Świętojańska w Dysie

Noc Świętojańska w Dysie

27.06.2018

W nocy z 23 na 24 czerwca według tradycji słowiańskiej obchodzona jest Noc Świętojańska, często bywa mylona z Nocą Kupały - słowiańskim świętem, które obchodzi się w noc przesilenia letniego. Noc Świętojańska powstała właśnie jako chrześcijańska odpowiedź na pogańskie obchody Nocy Kupały. Stąd też obchodzi się ją w podobny sposób, ale zawsze w wigilię świętego Jana Chrzciciela.

W nawiązaniu do tej tradycji oraz z myślą o integracji lokalnych mieszkańców, Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś wspólnie z proboszczem parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Dysie ks. kan. Robertem Brzozowskim zaprosili mieszkańców naszej gminy w sobotę 23 czerwca na świętowanie Nocy Świętojańskiej.

Obchody wigilii świętego Jana rozpoczęła msza święta o godz. 18.00, po której wszyscy zgromadzili się na błoniach przykościelnych, przy ul. Ogrodowej. Tutaj, w przepięknej scenerii przyrody Doliny Ciemięgi przygotowana była z tej okazji scena, namioty i wiele atrakcji dla świętujących.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Sandra Tarnowska z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie. Po tym wspaniałym wstępie artystycznym Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś i Wójt Gminy Sokolniki z Ukrainy Taras Sulimko, w obecności wszystkich zgromadzonych na placu, podpisali umowę partnerską, dotyczącą współpracy transgranicznej pomiędzy naszymi samorządami. Umowa dotyczy współpracy naszych gmin na wielu płaszczyznach, m.in. gospodarki, sportu i kultury.

Po tym historycznym wydarzeniu, przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście bawili się aż do północy. Na scenie wystąpili kolejno: młodzi artyści z Zespołu Placówek Oświatowych w Dysie, Gminna Orkiestra Dęta działająca przy Szkole Podstawowej w Niemcach, Narodowy Zespół Bandurzystek „Dywostruny” z Ukrainy, zespół „Słowianki" z Bychawki, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz zespoły ludowe z naszej gminy czyli „Ciecierzyn” i „Dysowiacy”. Kulminacyjnym momentem święta, był taniec przy ognisku i puszczanie wianków w wykonaniu zespołu „Słowianki” z Bychawki.

Na kolejną Noc Świętojańską w Dysie zapraszamy za rok.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90