Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI XIII Międzyszkolny Konkurs...

Aktualności

XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej

22.05.2018

Święto Dobrego Słowa- tak, nawiązując do wypowiedzi jednego z jurorów, można określić uroczystość, która miała miejsce w Szkole Podstawowej w Niemcach w piątek 18 maja 2018 r. Tego dnia odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”. Młodzi recytatorzy z gimnazjów w Spiczynie i w Niemcach oraz ze szkoły ponadgimnazjalnej w Niemcach uczcili pamięć papieża Jana Pawła II.

Organizatorem zmagań konkursowych jest SP w Niemcach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Niemcach.

Zgodnie z regulaminem uczestnicy prezentowali utwór Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II oraz wybrany wiersz o tematyce religijnej.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemcach Jerzy Wójcik, który powitał uczestników, ich opiekunów oraz gości: Iwonę Pulińską – Zastępcę Wójta Gminy Niemce i Renatę Antoszek Dyrektora GBP  w Niemcach.

Recytacjom z uwagą przysłuchiwało się jury w składzie: pan Stanisław Zgierski (przewodniczący), pani Renata Antoszek i ks. Mariusz Szymaniak.

Jurorzy  przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Karolina Polkowska (Gimnazjum w Niemcach)

II miejsce – Paulina Adamczyk (Gimnazjum w Niemcach), Gabriela Przypis (Gimnazjum w Niemcach)

III miejsce – Agata Ogrodnik (Gimnazjum w Spiczynie), Kamila Lewicka (Gimnazjum w Niemcach)

Wyróżnienia – Lidia Różyk (ZSP w Niemcach), Natalia Chudzik  (Gimnazjum w Spiczynie)

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, podziękowania oraz atrakcyjne nagrody książkowe przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemcach, która patronuje konkursowi.

Piątkowe spotkanie było szczególne ponieważ konkurs recytatorski został połączony z podsumowaniem Międzynarodowego Konkursu Literackiego „Z orędziem fatimskiego zawierzenia”, który zorganizowała parafia NMP Matki Kościoła w Świdniku. Inspiracją była setna rocznica objawień w Fatimie. Jury przewodniczył  p. Waldemar Michalski – krytyk, poeta, redaktor „Akcentu”. Ponadto w skład komisji oceniającej weszli: p.  Małgorzata Latoch – Zielińska (dr hab. nauk humanistycznych IFP UMCS), p. Magdalena Dyndur i ks. Janusz Kozłowski (poeta, krytyk).  Na konkurs napłynęło 136 prac literackich. Jury nagrodziło i wyróżniło 26 utworów, wśród których są wiersze czterech uczennic klas gimnazjalnych i SP w Niemcach.

NAGRODY  zdobyły: Kamila Lewicka (kl. III C), Magdalena Skolska (kl. IIIC)

WYRÓŻNIENIA otrzymały:  Anna Baranowska (kl. IIIC), Martyna Stefaniak (kl. 7c).

Nagodzone i wyróżnione utwory znalazły się w pamiątkowej publikacji – antologii wierszy pt. „Z orędziem fatimskiego zawierzenia”.

Poezja jest dawaniem myśli, przeżyć, słów… Oba konkursy obdarowały nas obficie głęboką refleksją, wzruszeniem oraz dobrym i pięknym słowem. Było to prawdziwe święto słowa. Dziękujemy za to recytatorom i literatom oraz gratulujemy sukcesów.
 

 

 

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90