Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Podziękowanie za plony – Dożynki...

Aktualności

Podziękowanie za plony – Dożynki Gminy Niemce 2017 w Nasutowie

Podziękowanie za plony – Dożynki Gminy Niemce 2017 w Nasutowie

24.08.2017

Lato powoli zbliża się ku końcowi, zboża z pól już zwiezione, więc przyszedł czas na podziękowanie za plony i huczną zabawę. Korowodem wspaniałych i pieczołowicie wykonanych wieńców, 20 sierpnia 2017 r. rozpoczęły się Dożynki Gminy Niemce 2017. Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli mieszkańcy Nasutowa, a impreza odbyła się w gościnnych progach Domu Nasutów.

Dożynkowy korowód wieńców poprowadzili Starostowie Dożynek - pani Małgorzata Domonik, rodowita mieszkanka Nasutowa, która od 15 lat zajmuje się profesjonalną uprawą kwiatów i pan Waldemar Turowski, również rodowity mieszkaniec Nasutowa, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 35 hektarów, na którym uprawia warzywa, pszenicę i rzepak. Starostowie, krocząc przed wieńcami, przynieśli gospodarzowi naszej gminy chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, przyjmując chleb obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło, a następnie poprosił ks. prałata Zbigniewa Kuzię, proboszcza tutejszej parafii ks. Adama Buczyńskiego i ks. kanonika Roberta Brzozowskiego o odprawienie mszy świętej dziękczynnej w podziękowaniu za zbiory. W trakcie liturgii ks. Kuzia poświęcił 11 kolorowych wieńców wykonanych przez: Sołectwo Nasutów, KGW w Zalesiu, KGW Ciecierzyn i Zespół Ludowy "Ciecierzyn", KGW w Pólku, Sołectwo Łagiewniki, KGW w Woli Niemieckiej, KGW w Baszkach, KGW w Dysie, Zespół Ludowy "Dysowiacy",OSP w Dysie, KGW w Kawce i Sołectwo Kawka, KGW w Rudce Kozłowieckiej oraz KGW w Niemcach.

Po mszy przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia, po których Wójt Krzysztof Urbaś w asyście swojego zastępcy Iwony Pulińskiej i Przewodniczącego Rady Gminy Niemce Sławomira Mroczka, wręczył medale „Zasłużony Dla Gminy Niemce” księżom  Robertowi Brzozowskiemu i Januszowi Latochowi. W tej części uroczystości miało również miejsce oficjalne zakończenie projektu „Młodzieżowa Straż Leśna”, w którym wzięło udział 40 uczniów szkół w Krasieninie, Ciecierzynie  i Niemcach. Projekt miał na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości ekologicznej młodych ludzi i ochronę dziedzictwa Lasów Kozłowieckich na terenie Gminy Niemce.

W tzw. „między czasie” Wójt dał sygnał do wystartowania ponad stu biegaczom, którzy przybyli na Dożynki, aby wziąć udział w Biegu „Leśna dziesiątka Gminy Niemce”. Obszerną relację z pierwszej tego typu imprezy sportowej w naszej gminie znajdą Państwo pod linkiem:

http://www.niemce.pl/aktualnosci/n,32046,relacja-z-biegu-lesna-dziesiatka-gminy-niemce.html

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Dominika Pytki. Następnie na scenie pojawił się Narodowy Zespół Bandurzystek „Dywostruny” z Ukrainy. Ich wspaniała muzyka, która popłynęła po okolicach Nasutowa na długo pozostanie w pamięci naszych mieszkańców. Zespół przyjechał do nas z zaprzyjaźnionej Gminy Sokolniki, z którą od maja pracujemy nad umową partnerską. Oczywiście, żeby tradycji stało się zadość, na scenie musiały wystąpić również grupy folklorystyczne. Przed naszymi dwoma niezawodnymi zespołami ludowymi „Ciecierzyn” i „Dysowiacy”, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie oraz Zespół Młodzieżowy „Polanie znad Dniepru”, przebywający akurat w tym czasie w Domu Nasutów w ramach programu „Lato z Polską” skierowanego do dzieci i młodzieży polskiej z zagranicy. W przerwie pomiędzy koncertami ludowymi Wójt Krzysztof Urbaś wręczył jeszcze nagrody trojgu laureatom w konkursie „Domowe Smaki”, organizowanym w Domu Nasutów.

Tuż po Gminnym Talent Show, jako ostatni wystąpił zespół Wespół z Nasutowa, który świetnym wykonaniem znanych przebojów, wprowadził wszystkich zgromadzonych na placu w taneczny nastrój.

Dziękujemy serdecznie za obecność i wspaniałą atmosferę wszystkim naszym mieszkańcom i gościom, którzy pomimo niesprzyjającej pogody przybyli do Nasutowa na nasze Dożynki i zapraszamy za rok.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90