Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Nasi uczniowie w Sejmie na XXIII...

Aktualności

Nasi uczniowie w Sejmie na XXIII Sesji Dzieci i Młodzieży RP

Nasi uczniowie w Sejmie na XXIII Sesji Dzieci i Młodzieży RP

20.06.2017

W dniach 31.05 - 01.06 2017 r. dwaj uczniowie Zespołu Szkół w Krasieninie, Michał Bogusław i Piotr Białek mieli okazję poczuć się jak prawdziwi posłowie. Gimnazjaliści zostali zakwalifikowani do udziału w obradach XXIII Sesji Dzieci i Młodzieży RP.

W środę 31 maja, uczniowie po przybyciu do stolicy mieli okazję zobaczyć miejsca pamięci podczas wycieczki zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Wieczorem młodzi posłowie analizowali propozycje innych posłów w sprawie zmian w projekcie uchwały, aby podpisać się pod propozycjami poprawek, które uważali za słuszne. Poprawki można było składać do godziny 21. Kolejnego dnia, w gmachu Sejmu RP mieli okazję poznać przedstawicieli klubów parlamentarnych, które zwykle zasiadają w ławach poselskich.

Równo o godzinie 10:00 rozpoczęła się XXIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Na początku głos zabrał Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pani Marzena Machałek, Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Pan Jarosław Szarek. W 1 punkcie porządku dziennego obrad zadawane były pytania oraz pytania dodatkowe do Minister Edukacji Narodowej. 2 punkt w porządku dziennym obrad podzielony był na wypowiedzi posłów SDiM oraz głosowania. Wielu posłów wypowiadających się podczas obrad sejmu przedstawiało swoje poglądy, często radykalne. Po wypowiedziach rozpoczęło się głosowanie -łącznie 22 głosowania.

Po owocnych obradach  młodzi posłowie przeszli na obiad w salach sejmowych. Zebranie się do powrotu było trudne ze względu na niezapomniany klimat sejmowy i nawiązanie nowych znajomości  Należy mieć nadzieje, że był to tylko wstęp do dalszych sukcesów na arenie politycznej.

Warto wspomnieć, iż temat tegorocznej XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmiał: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”, a kandydaci na posłów do Sejmu Dzieci i Młodzieży musieli przygotować w dwuosobowych zespołach relacje z wykonania zadania rekrutacyjnego. Prace nadesłane przez uczniów oceniali eksperci wskazani przez Instytut Pamięci Narodowej. Młodzi posłowie z naszej Gminy upamiętnili mogiłę poległych w parku kościelnym na terenie Parafii Krasienin, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, lokalnych bohaterów Krasienina i okolic.

Bliższych informacji, Michał Bogusław i Piotr Białek udzielą podczas obrad najbliższej Sesji Rady Gminy Niemce w dniu 27 czerwca br., na którą obaj gimnazjaliści zostali zaproszeni.

Michał Bogusław
Beata Zgierska

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90