Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI V Gminny Turniej Rycerski Klas 5 "O...

Aktualności

V Gminny Turniej Rycerski Klas 5 "O Miecz Grunwaldzki ZS w Niemcach"

V Gminny Turniej Rycerski Klas 5 "O Miecz Grunwaldzki ZS w Niemcach"

09.05.2017

26 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach już po raz piąty odbył się Gminny Turniej Rycerski dla uczniów klas piątych. Zmagania przebiegały pod honorowym patronatem Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia i Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach, we współzawodnictwie wzięły udział drużyny z sześciu szkół naszej gminy, a zawody uświetnił swoim pokazem oddział rycerzy z Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej w Lublinie.

Pokaz mogli obejrzeć nie tylko uczestnicy Turnieju i ich goście, ale również wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele. Tym razem, ze względu na niesprzyjającą aurę, Bractwo Rycerskie zaproponowało inną nieco formułę prezentacji, jaką były warsztaty żywej lekcji historii.

Zainteresowani mogli z bliska dotknąć  replik broni czarnoprochowej (muszkiety, bandolety, hakownice) i najrozmaitszych elementów uzbrojenia XVII – wiecznych zbrojnych, mogli nauczyć się szermierki palcatami, były też pojedynki na szable, miecze, rapiery, opisy uzbrojenia i technik walki z czasów wojen XVII wieku. Każdy mógł ponadto przymierzyć kolczugę, potrzymać miecz lub szablę i zapytać o interesujące go szczegóły, a nawet nauczyć się pisać gęsim piórem i inkaustem lub zapieczętować lakiem list.

Po takich atrakcjach napięcie mogło już tylko rosnąć, a zapewniły to konkurencje sportowe i umysłowe poprzedzone uroczystą prezentacją drużyn z poszczególnych szkół oraz odegraniem scenki pantomimicznej z czasów średniowiecza.

Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce, zwycięstwo odniosła reprezentacja Jakubowic Konińskich, przed Ciecierzynem i Niemcami.

Jury turniejowe pod przewodnictwem p. Andrzeja Nowickiego podkreśliło bardzo wysoki poziom artystyczny i merytoryczny przygotowania wszystkich startujących drużyn, z czym zgodzili się zawodnicy, opiekunowie drużyn i goście honorowi Turnieju, wśród których była p. Iwona Pulińska - zastępca Wójta Gminy Niemce.

Dyrektor Zespołu Szkół w Niemcach, p. Jerzy Wójcik wręczając nagrody na zakończenie podziękował Jury, Gościom i wszystkim uczestnikom  za wspaniałą wspólną zabawę, a p. Mirosław Choina wyraził swoją wdzięczność sponsorom Turnieju, tj. p. Wójtowi, Bankowi Spółdzielczemu w Niemcach i Spółdzielni Rolniczo-Handlowej oraz firmom i osobom prywatnym, za pomoc i sfinansowanie nagród oraz niezbędnych wydatków organizacyjnych.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90