Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Obchody Narodowego Święta...

Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Niemce

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Niemce

16.11.2016

W piątek 11 listopada w całej Polsce, a także poza jej granicami wszyscy Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Święto zostało ustanowione oficjalnie ustawą z 23 kwietnia 1937 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ze względu na fakt, iż 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym, w naszej gminie uroczystości i wydarzenia związane z tym świętem rozpoczęły się już w środę 9 listopada.

Pierwszym wydarzeniem tego dnia, które już po raz trzeci wpisuje się w gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości był Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „ A to Polska właśnie…” pod patronatem Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia. Organizatorem zmagań konkursowych było Gimnazjum nr 1 w Niemcach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Niemcach oraz Stowarzyszeniem Chór Męski „Bas Canto”. Do konkursu przystąpiło 14 gimnazjalistów z Ciecierzyna, Krasienina i Niemiec, którzy pokazali, że „w zwykłym prostym słowie – Ojczyzna jest tyle głębi i treści”. Więcej na temat konkursu oraz fotorelacja w artykule:

http://www.niemce.pl/aktualnosci/n,22127,iii-gminny-konkurs-recytatorski-poezji-patriotycznej-a-to-polska-wlasnie.html

Oprócz Konkursu Poezji Patriotycznej w Gminie Niemce odbyło się również wiele uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po południu, 9 listopada Zespół Placówek Oświatowych w Dysie zorganizował wieczornicę z tej okazji. W świętowaniu udział wzięli dyrektorzy szkoły, pracownicy, uczniowie, rodzice i dziadkowie oraz zaproszeni goście, wśród których byli Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Administracyjnego Szkół Anna Studzińska. Uczniowie przygotowali inscenizację teatralną połączoną z wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Były piękne wiersze, rys historyczny z okresu niewoli i procesu odzyskiwania niepodległości oraz pieśni patriotyczne, zaśpiewane przez uczniów i zaproszonych gości. Podniosły nastrój podkreślał panujący półmrok oraz zapalone świece.

Większość szkolnych akademii związanych z tą szczególną dla każdego Polaka datą odbyło się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości czyli 10 listopada. Sześciolatki z grupy „Biedronki” przygotowały wspaniały program artystyczny dla wszystkich przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Niemcach. Dzieci zaprezentowały wiersze i pieśni patriotyczne, a sama uroczystość rozpoczęła się od Poloneza, po którym wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

W Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich uczniowie klas 0B, 3A i 3B w pięknym montażu słowno-muzycznym ukazali krwawą drogę Polaków do wolności. Przed południem odbyły się dwie uroczyste akademie (dla klas IV-VI oraz 0-II). Po południu zaprezentowano spektakl dla wszystkich rodziców, którzy przybyli na zebranie. Była to dla nich okazja do przypomnienia pieśni patriotycznych wyśpiewanych przez uczniów szkoły. Wzruszająca i podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim, gdy usłyszeli słowa „Roty”, „Legionów” i wielu innych pieśni patriotycznych w wykonaniu małych dzieci.

Tego dnia również w Zespole Szkół w Krasieninie uczniowie klasy piątej i szóstej oraz chór szkolny zaprezentowali inscenizację opowiadającą o trudnej drodze Polski i Polaków do niepodległości. Była to żywa lekcja historii podczas, której dźwięczały ważne i dziś pytania: Jak to możliwe! Jak to się stało! Jak doszło do tego! Na szkolnych korytarzach echem odbijały się narodowe pieśni i słowa patriotycznych wierszy.

Społeczność szkolna z Krasienina do wspólnego świętowania zaprosiła także okolicznych mieszkańców. W dniu Narodowego Święta Niepodległości, w piątek 11 listopada w kościele parafialnym w Krasieninie odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, podczas której uczniowie zaprezentowali patriotyczną inscenizację. Dzieci, rodzice i dziadkowie mogli wspólnie dzielić radość i dumę z bycia Polakami. Wykonawcy zostali nagrodzeni przez widzów rzęsistymi brawami, a wszyscy uczestnicy uroczystości biało – czerwonymi cukierkami, którymi częstowała Dyrektor ZS w Krasieninie Anna Czernicka – Szpakowska.

W tym szczególnym dniu z okazji Święta Niepodległości już po raz czwarty w Europejskim Ośrodku Integracyjnym w Niemcach odbył się uroczysty Koncert Patriotyczny. Na tegoroczny program artystyczny pt. „Idzie żołnierz borem, lasem” składały się pieśni patriotyczne w wykonaniu Chóru Męskiego „Bas Canto”, wystawa malarstwa Krystyny Zlot z prezentacją kopii obrazu „Bitwa Warszawska” Jerzego Kossaka  oraz koncert laureatów III Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie…”. W drugiej części wydarzenia artystycznego odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz słodki poczęstunek. Koncerty organizowane w dniu 11 listopada przez Chór Męski „Bas Canto” stały się już gminną tradycją świętowania przez naszych mieszkańców rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak co roku uroczystość zgromadziła liczną publiczność, wśród której nie zabrakło oczywiście gospodarza naszej gminy Wójta Krzysztofa Urbasia.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90