Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI W gościnie u Henryka Sienkiewicza… -...

Aktualności

W gościnie u Henryka Sienkiewicza… - Finał konkursu GBP w Niemcach

W gościnie u Henryka Sienkiewicza… - Finał konkursu GBP w Niemcach

15.11.2016

Konkurs czytelniczy o Henryku Sienkiewiczu zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niemcach został rozstrzygnięty. Spośród 128 nadesłanych kuponów konkursowych komisja wybrała 33 uczestników, którzy udzielili poprawnych i najciekawszych odpowiedzi.

Podsumowanie konkursu odbyło się w sobotę 12 listopada 2016 r. Podobnie jak H. Sienkiewicz, który wiele podróżował, tak i nasi laureaci uczestniczyli w niezwykłym wyjeździe, który był nagrodą w konkursie. Była to podróż do Woli Okrzejskiej – miejsca urodzenia pisarza. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone autorowi „Krzyżaków”. Dyrektor pan Maciej Cybulski z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadał o życiu i twórczości wybitnego pisarza. Przekazał wiele ciekawostek, których nie znajdziemy w encyklopediach i słownikach. Uczestnicy z uwagą słuchali niezwykłych opowieści i podziwiali bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu, jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania oraz tłumaczenia na różne języki dzieł Henryka Sienkiewicza. Imponująca jest kolekcja rekwizytów z ekranizacji powieści noblisty. Atrakcją była możliwość przymierzania kostiumów filmowych czy szansa, by choć przez moment usiąść na tronie Nerona. Najbardziej wartościowym eksponatem w muzeum jest znajdujący się w salonie fortepian z 1840 roku wykonany w Paryżu, który niegdyś należał do matki pisarza. Chętni mieli niecodzienną okazję na nim zagrać.

Następnie udaliśmy się na cmentarz w Okrzei, gdzie pochowana jest matka noblisty. Od 2012 roku oprócz skromnej, zabytkowej płyty nagrobnej znajduje się także okazały pomnik z piaskowca wysokości 5,5 m przedstawiający matkę i syna.
 
Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy, to Kopiec H. Sienkiewicza. Usypali go, w hołdzie wielkiemu pisarzowi, rodacy z kraju oraz z zagranicy. Oczywiście, wszyscy weszli na jego szczyt, gdzie jest pomnik pisarza.

Na koniec wędrówki śladami Litwosa zwiedziliśmy barokowo-klasycystyczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Okrzei. Świątynię ufundowała i wyposażyła w sprzęty liturgiczne prababka pisarza Teresa z Lelewelów Cieciszowska. W kościele znajduje się zabytkowa chrzcielnica, przy której chrzest otrzymał przyszły noblista. Tutaj też spoczywają przodkowie pisarza z rodu Cieciszowskich.  Na suficie są malowidła przedstawiające sceny z utworów Sienkiewicza.  Uczestnicy wyprawy bez trudu odgadli tytuły powieści, po raz kolejny potwierdzając, że  czytają Sienkiewicza.

Droga powrotna minęła w miłej atmosferze  na ciekawych rozmowach, nie tylko o autorze „Trylogii”. Była to magiczna podróż do miejsc, gdzie upłynęło dzieciństwo i rozwijało się zamiłowanie do literatury przyszłego laureata Nagrody Nobla.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy.

GBP w Niemcach

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90