Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Z wizytą u Konstantego Zamoyskiego… -...

Aktualności

Z wizytą u Konstantego Zamoyskiego… - Niezwykła lekcja historii i patriotyzmu

Z wizytą u Konstantego Zamoyskiego… - Niezwykła lekcja historii i patriotyzmu

14.11.2016

Nawiązując do niedawno obchodzonego Święta Niepodległości chcielibyśmy przedstawić Państwu relację z niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu, w której wzięły udział delegacje uczniowskie ze wszystkich klas 6 z terenu Gminy Niemce.

13 października 2016 r. Fundacja „Wczoraj i Dziś dla Jutra” w partnerstwie z Gminą Niemce, zorganizowała wyjazd kulturowy pt. „Z wizytą u Konstantego Zamoyskiego, gen. Franciszka Kleeberga i Henryka Sienkiewicza”. Projekt, którego sponsorem był Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś miał na celu poszerzenie wiedzy o polskim pisarzu w związku z Rokiem Henryka Sienkiewicza, przybliżenie postaw patriotycznych oraz poznanie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Pierwszym punktem na mapie podróży było Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, gdzie piękne pałacowe wnętrza i jesienny park zrekompensowały przejmujące zimno na dworze. Najbardziej zainteresowała uczniów wystawa dotycząca dzieci. Pokazywała dzieciństwo i lata uczniowskie młodych mieszkańców dawnej Kozłówki, ich sprzęty, zabawki i przybory szkolne.

Z Kozłówki uczestnicy wycieczki pojechali do Kocka, gdzie znajduje się pomnik gen, Kleeberga, dowódcy SGO „Polesie” biorącej udział w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej 1939 roku pod Kockiem i Wolą Gułowską, a następnie na cmentarz polowy oraz do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Najciekawsze okazało się dla młodzieży nowoczesne, na miarę XXI wieku, multimedialne muzeum, którego zwiedzanie, powiązane z licznymi efektami specjalnymi, pozwalało lepiej wyobrazić sobie tamte trudne i straszne czasy.

Ostatnim punktem programu była wizyta w dworku w Woli Okrzejskiej, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo nasz noblista Henryk Sienkiewicz. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, dowiedzieli się wielu ciekawych faktów z życia pisarza, zrobili sobie zdjęcia w jego gabinecie, odwiedzili grób matki oraz wdrapali się na Kopiec Sienkiewicza usypany przez mieszkańców Okrzei.

Wyjazd okazał się bardzo udany i pouczający. Nawet pogoda się poprawiła i podarowała wycieczkowiczom sporo słońca. Mamy nadzieję, że współpraca Fundacji „Wczoraj i Dziś dla Jutra” z Gminą Niemce będzie kontynuowana i uczniowie skorzystają z jej owoców jeszcze wielokrotnie.

Jolanta Janicka

Autorzy zdjęć:
Małgorzata Zdzienicka, Jolanta Janicka

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90