Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI VI edycja Nocnego Czytania w Krasieninie

Aktualności

VI edycja Nocnego Czytania w Krasieninie

VI edycja Nocnego Czytania w Krasieninie

14.11.2016

W dniach 4 i 5 listopada 2016 roku w Zespole Szkół w Krasieninie już po raz szósty odbyło się spotkanie czytelnicze dla wszystkich uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Była to świetna zabawa i okazja do lepszego poznania się, która miała na celu wzbudzić zamiłowanie do literatury o co zadbali koordynatorzy projektu.

W tegorocznej imprezie pod hasłem „ Afryka dziś, Afryka dawniej… Podróż przez Czarny Kontynent” udział wzięło ponad sześćdziesięcioro dzieci. Tematyka spotkania wpisała się w Rok Sienkiewiczowski, w którym obchodzimy 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci polskiego Noblisty. Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi o. Mariusz Bartuzi misjonarz z Afryki ze Zgromadzenia Ojców Białych i siostra Małgorzata Popławska ze Zgromadzenia Misjonarek NMP Królowej Afryki, którzy przeczytali młodzieży fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy”. Pani dyrektor Anna Czernicka – Szpakowska odczytała jeden z listów z podróży Henryka Sienkiewicza. Ciekawym dopełnieniem czytanej prozy były prezentacje scenek afrykańskich przygotowanych do wierszy Juliana Tuwima przez Amapki – szkolne koło teatralne prowadzone przez panią Izabelę Sałuch.
 
Uczniowie mieli też okazję uczestniczyć w ciekawej prelekcji na temat Czarnego Lądu oraz obejrzeć zbiory rękodzieła i sztuki afrykańskiej przywiezionych z misji przez naszych gości. Zdjęcia zamieszczone w galerii oddają w pełni ogromne zainteresowanie zgromadzonych obcą kulturą. Niezwykle ciekawym akcentem była też prezentacja multimedialna oraz wystawa fotografii i pamiątek z Tanzanii przygotowana przez panią Urszulę Adamczyk. Młodzi uczestnicy spotkania pod kierunkiem pana Piotra Preidla wzięli też udział w karaoke, uczyli się wspólnie z misjonarzami śpiewać piosenki afrykańskie, grali w gry planszowe przygotowane przez panią Agatę Jońską oraz prezentowali swoje niezwykłe talenty i integrowali się ze sobą pod kierunkiem pani Bożeny Gajos.
 
Młodzież chętnie wzięła też udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Sienkiewicza. Panie Jolanta Wierzchoń i Beata Preidl zadbały, by każdy uczeń zapamiętał jak najwięcej ciekawych informacji biograficznych, proponując nowoczesną formę prezentacji efektów pracy. Na podstawie różnorodnych źródeł powstało aż 12 profili facebookowych słynnego pisarza. Szanowne jury, któremu przewodniczył wicedyrektor szkoły pan Mariusz Tomczyk, a w skład którego weszła też pani Elżbieta Fim, do niedawna nauczyciel naszej szkoły, a dziś wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, miało twardy orzech do zgryzienia, wyłaniając zwycięską drużynę.
 
Organizatorzy jak co roku zadbali o to, by sceneria spotkania była niezwykła i magiczna. Panie Aldona Putek, Jolanta Popłońska i Marzena Drozd wyczarowały fantastyczną oprawę plastyczną uroczystości, a całości efektu dopełniła ekspozycja tkanin afrykańskich i wyrobów artystycznych z prywatnych zbiorów pani Adamczyk. Jak zawsze niezawodni też byli rodzice, którzy pod przewodnictwem pani Małgorzaty Guz przygotowali przepyszny poczęstunek oraz zadbali o interesujące nagrody dla zwycięzców konkursu oraz upominki dla każdego uczestnika Nocnego Czytania. Nad wypoczynkiem uczniów dzielnie czuwał pan Jan Piszyk, a z samego rana zadbał również o pozytywny nastrój dzieci i opiekunów.
 
Jak co roku organizatorzy dziękują serdecznie sponsorom: Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego "RYJEK" Spółka Jawna - Woźniak i Spółka oraz Spółdzielni Rolniczo – Handlowej Samopomoc Chłopska – Piekarnia Niemce.

Mamy nadzieję na równie udane spotkanie czytelnicze w przyszłym roku.

Beata Preidl
Jolanta Wierzchoń
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90