Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Dożynki Gminy Niemce 2016 - jest co...

Aktualności

Dożynki Gminy Niemce 2016 - jest co wspominać

Dożynki Gminy Niemce 2016 - jest co wspominać

23.08.2016

Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką pracę, ale także okazja do świętowania i wspólnej zabawy. Tegoroczne gminne święto plonów odbyło się w minioną niedzielę 21 sierpnia 2016 r., a gospodarzami uroczystości po raz pierwszy w swojej historii byli mieszkańcy Elizówki.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez proboszcza parafii Dys ks. kanonika Roberta Brzozowskiego i ks. Łukasza Piętala, podczas której poświęcone zostały wspaniałe wieńce, przygotowane przez mieszkańców 11 sołectw.

Po nabożeństwie uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł pod scenę, gdzie starostowie dożynek Ewa Michalska i Zbigniew Capała przekazali włodarzowi naszej gminy chleb upieczony z ziarna tegorocznych plonów. Wójt Krzysztof Urbaś obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło. W dalszej części uroczystości Wójt w asyście  swojego zastępcy Iwony Pulińskiej oraz Przewodniczącego Rady Gminy Niemce Sławomira Mroczka wręczył odznaczenia resortowe i gminne zasłużonym mieszkańcom naszej gminy. Wśród wyróżnionych Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali Zbigniew Capała, Ryszard Woźniak i Jan Woźniak, a Medale „Zasłużony dla Gminy Niemce” otrzymali Helena Chawrył, ks. kanonik Henryk Olech, Stefan Gospodarek i Ryszard Sikora. Część oficjalną zakończyły okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości oraz odznaczonych.

W części artystycznej na scenie zaprezentowały się Gminna Orkiestra Dęta z Niemiec, Zespoły Ludowe „Dysowiacy” i „Ciecierzyn”, a także Chór Męski Bas Canto. Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na występy naszych artystów. Nie obyło się bez bisów.

Oprócz strawy duchowej płynącej ze sceny uczestnicy ludowego święta mogli skosztować tortu przygotowanego przez Starościnę, wypić kufel piwa z beczki postawionej przez Starostę, a w namiocie promocyjnym Gminy Niemce czekała grillowana kiełbaska i kaszanka od Wójta. Miłą niespodzianką dla zgromadzonych było również wspaniałe pieczone prosię ufundowane przez państwa Woźniaków - właścicieli masarni „Ryjek” w Nasutowie.

Po koncercie chóru miał się odbyć V Dożynkowy Turniej Sołectw „Sołtysiada 2016” ale ze względu na brak chętnych drużyn, puchar walkowerem otrzymało sołectwo z Woli Niemieckiej, a do rywalizacji o atrakcyjne nagrody w konkurencjach indywidualnych przystąpili chętni zgłaszający się spośród publiczności.

W wieczornej części gminnych dożynek ze wspaniałym koncertem wystąpił zespół REM-FAZA z Lublina, który swoimi przebojami roztańczył publiczność. Niestety, tak świetnie zapowiadający się wieczór przerwała ulewa i nadchodząca burza, która uniemożliwiła zakończenie imprezy zabawą taneczną z zespołem Amigos.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90