Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI 95 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w...

Aktualności

95 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie

95 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie

25.05.2016

To już 95 lat jak Ochotnicza Straż Pożarna w Nasutowie służy swoim mieszkańcom. Z tej okazji w niedzielę 22 maja 2016 r. odbyła się piękna uroczystość, podczas której jednostka otrzymała ufundowany przez mieszkańców Nasutowa sztandar.

Powstanie jednostki z Nasutowa datuje się na rok 1921, kiedy to 15 mieszkańców – założycieli utworzyło miejscową straż ogniową. Do swojej dyspozycji mieli beczkowóz na kołach podczepiany do koni. Przez okres kilkudziesięciu lat zmieniało się wyposażenie i strażnice jednak cel został ten sam, ratowanie życia i mienia.

Obecnie w stowarzyszeniu działa 60 osób: 28 członków czynnych, 19 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (składającej się z dziewcząt i chłopców), 12 członków honorowych oraz osoby wspierające działalność jednostki. 23 ratowników (w tym 4 kobiety) uczestniczy co roku w kilkudziesięciu zdarzeniach ratowniczo – gaśniczych, zabezpieczają imprezy plenerowe, organizują pokazy dla dzieci i mieszkańców jednocześnie szkoląc się na kursach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Sama impreza rozpoczęła się mszą św. w intencji strażaków, podczas której poświęcono sztandar. Następnie na placu strażnicy odbyły się oficjalne uroczystości. Nie obyło się bez medali i odznaczeń. Za zasługi dla pożarnictwa Ochotnicza Straż Pożarna w Nasutowie została odznaczona Złotym Medalem. Najwyższymi odznaczeniami zostali uhonorowani druh Jan Kozieł z jednostki OSP Majdan Krasieniński – otrzymując Złoty Znak Związku oraz druh Edward Świeboda z OSP Nasutów otrzymując Medal im. Bolesława Chomicza.

Zarząd Wojewódzki i Powiatowy ZOSP RP docenił druhów i druhny za działalność pożarniczą nadając srebrne i brązowe medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz odznaki „Wzorowy Strażak”. Natomiast Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego w Niemcach zauważyło pozytywny rozwój Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP Nasutów, odznaczając członków złotymi i srebrnymi odznakami MDP. Na koniec podziękowano druhom honorowym wręczając im odznaki za wieloletnią wysługę lat.

Całą uroczystość uświetniała Gminna Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. Rangę uroczystość podnieśli zaproszeni goście, którzy zaszczycili zebranych swoją obecnością, przemawiając, składając życzenia na dalsze lata służby oraz pozostawiając listy okolicznościowe i grawery. 

Korzystając z okazji Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji jubileuszu na ręce Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia, dziękujemy też reprezentacjom z jednostek OSP i sponsorom, na których mogliśmy liczyć.

Zarząd OSP w Nasutowie
 
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości w niedzielnym wydaniu Panoramy Lubelskiej:
 
panorama lubelska
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90