Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Wolontariuszki z Kanady i Chin w...

Aktualności

Wolontariuszki z Kanady i Chin w Przedszkolu Publicznym w Niemcach

Wolontariuszki z Kanady i Chin w Przedszkolu Publicznym w Niemcach

24.05.2016

W dniach od 9 do 13 maja 2016r. Przedszkole Publiczne w Niemcach gościło dwie wolontariuszki w ramach międzynarodowego projektu International Kindergarten AISEC Polska. Gośćmi były Pagie z Kanady oraz Natalie z Chin.

Opiekunem wolontariuszek przez cały okres pobytu w placówce była p. dyrektor Elżbieta Topyła, która posługując się bardzo dobrze językiem angielskim była jednocześnie tłumaczem. Podczas wszystkich rodzajów aktywności wolontariuszki wypowiadały się w języku angielskim. Dzieci miały możliwość osłuchania się z językiem angielskim, a opiekunka studentek pomagała dzieciom zrozumieć to o czym mówi do nich Pagie czy Natalie.

Gościom została przybliżona m.in. kultura naszego kraju, głównie regionu Podhala i Beskidów. Poprzez audycję muzyczną, która od lat jest w grafiku kulturalnym naszego przedszkola miały okazję poznać barwne stroje góralskie i rytmiczną muzykę, która bardzo im się podobała. Podczas całego pobytu towarzyszyła im ładna, słoneczna pogoda co sprzyjało wspólnej zabawie na łonie natury oraz wycieczkom najbliższej okolicy przedszkola. Pagie i Natalie uczestniczyły także w rozdaniu nagród w ramach konkursu na „Najładniejszą zakładkę do książki” w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie miały możliwość zapoznać się z Wójtem Gminy Niemce, Panem Krzysztofem Urbasiem.

Dzieci bardzo spontanicznie, z dużym zainteresowaniem i życzliwością uczestniczyły w zajęciach w czasie których wolontariuszki poprzez zabawę, muzykę, pokaz slajdów i rekwizyty przybliżały kulturę, obyczaje i tradycje swoich krajów. Poznały flagę Kanady oraz Hongkongu. Pagie przybliżyła dzieciom krótką historię zbioru i  produkcji, tego z czego słynie Kanada - syropu klonowego. A także słuchały bajek czytanych przez wolontariuszki, uczyły się piosenek oraz zabaw. Przekonały się jak zróżnicowany jest świat i że wszyscy mieszkańcy globu mimo różnorodności kulturowej, znają też takie same zabawy jak one.

W ostatnim dniu pobytu, tuż po śniadaniu grupa Pszczółek zaprezentowała się z bardzo udanym przedstawieniem pt. „Maja szuka wiosny”, co dodatkowo wywołało zachwyt i radość na twarzach Gości.

Pagie i Natalie były pod ogromnym wrażeniem wielkości przedszkola, jego wyposażenia, warunków jakie mają w nim dzieci oraz liczby dzieci uczęszczających do przedszkola.

Na pożegnanie Pagie i Natalie otrzymały pamiątki od władz gminy- foldery, album i inne gadżety przybliżające im nasz region - naszą Gminę, a także zdjęcia, z pobytu oraz polskie słodkości. Goście wyjechali zadowoleni i pełni wrażeń. Wszyscy zakończyli projekt bogatsi w nowe doświadczenia z przeświadczeniem, że to spotkanie będzie inspiracją do poznawania języków i innych kultur, a dla innych przykładem dobrych praktyk. Gratulujemy p. dyrektor Elżbiecie Topyła i życzymy kolejnych udanych działań.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90