Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI IV Gminny Turniej Rycerski klas piątych

Aktualności

IV Gminny Turniej Rycerski klas piątych

IV Gminny Turniej Rycerski klas piątych

09.05.2016

5 maja 2016 r. w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach już po raz czwarty odbył się Gminny Turniej Rycerski Klas 5 „O Miecz Grunwaldzki Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach”. W zmaganiach turniejowych wzięło udział sześć szkół podstawowych z terenu naszej gminy, które wystawiły drużyny rycerskie składające się z sześciorga uczniów klas piątych. Cała impreza odbywała się pod honorowym patronatem i przy wsparciu finansowym Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia.

Pytania i konkurencje sportowe, którym sprostać musieli uczestnicy rywalizacji, przygotował Mirosław Choina, a zmagania oceniało trzyosobowe jury pod przewodnictwem Bożeny Stępień, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Niemcach. Dopisali również goście honorowi, którzy przypatrywali się konkurencjom i dopingowali  startujących. Byli wśród nich Zastępca Wójta Gminy Niemce Iwona Pulińska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Administracji Szkół Anna Studzińska, proboszcz parafii św. Ignacego Loyoli, ks. Krzysztof Galewski , Dyrektorzy szkół z Niemiec, Ciecierzyna, Krasienina, Dysa i Nasutowa oraz nauczyciele szkół z terenu naszej gminy.

Nie zabrakło również zaprzyjaźnionego Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej z Lublina, które barwnymi pokazami walk i ciekawymi opowieściami o dawnych czasach, rycerskim ekwipunku i sposobie walki, uatrakcyjniło i bardzo wzbogaciło to spotkanie.

Wszystkie zespoły zaprezentowały się w pięknych strojach stylizowanych na średniowieczne ubiory i rynsztunek bojowy, przedstawiły swoje herby i zawołania, a przede wszystkim wykazały się ogromną wiedzą historyczną, sprytem i sprawnością fizyczną oraz talentem aktorskim.

Ostatecznie rywalizację wygrała, doskonale przygotowana przez Mariolę Sidor, Małgorzatę Kot i Mirosława Choinę, drużyna rycerska z Zespołu Szkół w Niemcach. Była to pierwsza i zarazem długo oczekiwana wygrana tej drużyny w dziejach Turnieju. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie przed Rudką Kozłowiecką na trzecim miejscu.

Wszystkie drużyny otrzymały od organizatorów Turnieju nagrody rzeczowe i dyplomy, a ich opiekunowie podziękowania za przygotowanie zespołów. Zaś zwycięska drużyna cieszyć się mogła nie lada trofeum w postaci repliki miecza grunwaldzkiego naturalnych rozmiarów.

Mirosław Choina

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90