Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Rozwojowo po lekcjach. Młodzieżowy...

Aktualności

Rozwojowo po lekcjach. Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach

Rozwojowo po lekcjach. Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach

26.02.2016

Już drugi rok w Niemcach działa Młodzieżowy Klub Środowiskowy. Co to za miejsce? Co oferuje? Jak można z niego skorzystać?

Klub działa w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach jako efekt współpracy Gminy Niemce z Fundacją Sempre a Frente. Jest miejscem spotkań młodzieży z gminy – jedynym takim miejscem w okolicy. W zajęciach biorą udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Klubowicze spotykają się regularnie przez cały rok szkolny. Mają zajęcia Młodzieżowej Grupy Rozwojowej, w której pracują nad rozwijaniem kompetencji psychospołecznych, tak ważnym w dzisiejszym świecie. Wszyscy uczestnicy biorą tez udział w spotkaniach klubowych dotyczących edukacji kulturalnej. Dzięki nim mogą uczestniczyć w ciekawych warsztatach, wyjazdach do miejsc kultury w Lublinie i spotkaniach z wolontariuszami międzynarodowymi. Dla większości to pierwszy kontakt z obcokrajowcami.

Ilość zgłoszeń do Klubu przerosła najśmielsze oczekiwania – na zajęciach pracuje ponad 40 osób!

Tak Klubowicze ze szkoły podstawowej relacjonują zajęcia:

Zajęcia Młodzieżowej Grupy Rozwojowej odbywają się dwa razy w tygodniu. Mają charakter warsztatowy, rozmawiamy na nich o sobie, swoich przeżyciach i doświadczeniach, odreagowujemy codzienny stres, poznajemy się nawzajem. Mamy własne zasady, których musimy przestrzegać, by wszyscy czuli się bezpiecznie i mogli sobie nawzajem zaufać.

Podczas zajęć wtorkowych spotykamy się w większym gronie, wspólnie się bawimy, gramy w różne gry. Już w październiku gościliśmy młodych ludzi z trzech europejskich krajów, którzy przybliżali nam swoją narodową kulturę, tradycje i zwyczaje. Dzięki temu spotkaniu dużo dowiedzieliśmy się o Francji, Gruzji i Hiszpanii. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie jeszcze czekają nas atrakcje.

Zajęcia Młodzieżowej Grupy Rozwojowej to świetny pomysł na miłe spędzenie czasu w gronie rówieśników.

Nie tylko młodzież ale również dorośli mogli skorzystać na zajęciach klubowych. W styczniu i w lutym odbyły się warsztaty dla rodziców, nauczycieli i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Tematyka warsztatów skupiała się wokół otwartej komunikacji z dziećmi, budowania dobrej relacji z najmłodszymi, wprowadzania innowacji w pracy z młodzieżą oraz ochrony przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z Internetu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się warsztat dotyczący cyberprzemocy.
 

Projekt Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU w ramach programu „Z PZU po lekcjach” oraz Gminy Niemce.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90