Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Edukacja ekologiczna w naszej gminie

Aktualności

Edukacja ekologiczna w naszej gminie

Edukacja ekologiczna w naszej gminie

16.12.2015

Edukacja ekologiczna w placówkach oświatowych na terenie gminy Niemce realizowana jest w różnych formach w oparciu o różnorodne programy i projekty. W roku szkolnym 2015/2016 realizowane są projekty mające na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów: w kl. I-III SP „Śniadanie daje moc” „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole” (także w kl. IV-VI), a w gimnazjach projekt „Żyj smacznie i zdrowo”.

W przedszkolu Publicznym Niemcach co roku obchodzony jest „Dzień Marchewki”, a każda pora roku jest okazją do zapoznania się dzieci ze zdrowym trybem życia i żywieniem, zwłaszcza przy aktywnym zaangażowaniu dzieci.

http://www.przedszkole.niemce.pl/miniatury.php?galeria_id=82

http://www.przedszkole.niemce.pl/miniatury.php?galeria_id=78

http://www.przedszkole.niemce.pl/news.php?news_id=232&page=0&wstecz=wydarzenia

Od września tego roku w 4 placówkach oświatowych realizowane były projekty ekologiczne współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (9 000,00 zł) oraz Gminę Niemce (11 860,26 zł). Projekty zostały opracowane przez szkoły, a nad ich realizacją w każdej z nich czuwał koordynator. Jest to innowacyjna forma nauczania, dzięki której uczniowie mogli w sposób interesujący poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii na dodatkowych zajęciach, wybrać się na ciekawą wycieczkę m.in. do Poleskiego Parku Narodowego oraz rozwijać swoje talenty artystyczne i literackie. W ramach projektu zostały także zakupione pomoce dydaktyczne do ich realizacji. Na zakończenie projektów odbyły się uroczyste podsumowania, w których uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy oraz zaproszeni goście: p. Iwona Pulińska – zastępca wójta,  Anna Studzińska -  dyrektor GOASZ w Niemcach i pani Lidia Olszewska – Pietras -  pracownik GOASz - odpowiedzialna przy realizacji projektów za współpracę z WFOŚiGW w Lublinie.

W Szkole Podstawowej w Krasieninie w  ramach projektu ekologicznego „ Z ekologią na Ty” (koordynator-wicedyrektor E. Fim)3 grudnia 2015 r. odbył się turniej ekologiczno – sportowy „Recykling na wesoło”. Klasy IV –VI szkoły podstawowej rywalizowały ze sobą w ośmiu konkurencjach: „Ekologiczne zachowania”, „Ekologiczne zakupy”, „Segregacja odpadów”, „Slalom ekologiczny”, „Eko- zacznij od siebie”, „Zgaduj – zgadula czyli rozkosze łamania głowy”, „Hasła anty- śmieciowe”, „Łamigłówka – płazy chronione”, wykazując się wiadomościami i umiejętnościami zdobytymi nie tylko na lekcjach, ale także poza szkołą.

http://www.zskrasienin.pl/news.php

8 grudnia 2015 roku w ZPO w Ciecierzynie odbył się  festyn  czyli uroczyste podsumowanie projektu edukacji ekologicznej „Co się kryje w wodzie morskiej” (koordynator-wicedyrektor , nauczyciel biologii Alina Gromaszek). Była m.in. ciekawa prezentacja multimedialna „Co się kryje w wodzie morskiej” oraz prezentacja „Ryba jest dobra na wszystko”, wspólne układanie haseł promujących walory Bałtyku, konkursy  i zabawy, odbyła się też degustacja potraw wykonanych z  owoców morza . W trakcie projektu uczniowie wzięli udział w 4 konkursach: fotograficznym i plastycznym pt. „Polskie rzeki, jeziora i morze”, literackim na  wiersz o tematyce ekologicznej dotyczącej zbiorników wodnych oraz na „Najlepsze przepisy na zdrowe potrawy z owoców morza”. Efektem realizacji projektu jest również zakup pomocy dydaktycznych m.in. duże, kompletnie wyposażone akwarium do sali przyrodniczej.

http://www.zpociecierzyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=588:podsumowanie-projektu-qco-si-kryje-w-wodzie-morskiejq&catid=15:strona-gowna&Itemid=1

W Gimnazjum nr 1 w Niemcach realizowany był projekt ekologiczny „Gdzie woda czysta i trawa zielona” (koordynator-wicedyrektor Jadwiga Łucka-Drozd). Uroczyste  podsumowanie wszystkich działań odbyło się 10.12.2015 roku. W ramach projektu realizowane były różne działania m.in. przeprowadzono konkurs literacki i  fotograficzny „Z wodą w tle…”, którego efektem było wydanie publikacji w formie książeczki zawierającej nagrodzone wiersze oraz zdjęcia. Uczniowie koła plastycznego malowali przepiękne pejzaże Poleskiego Parku Narodowego. Wszystkie działania zostały przedstawione w specjalnym wydaniu szkolnej gazetki „Eko-Kleks” jako podsumowanie realizowanego w gimnazjum projektu. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce „Nasze sukcesy”, a nagrodzone zdjęcia w albumie fotograficznym na stronie ZS w Niemcach.

http://www.zsniemce.pl

https://www.facebook.com/GazetaKleksNiemce

8 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Rudce Kozłowieckiej odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Pomniki przyrody w naszym otoczeniu” (koordynator- n-l. przyrody Danuta Walczak) . W ramach realizacji projektu uczniowie z klas 4-6 brali udział w zajęciach koła przyrodniczo-ekologicznego, na których gromadzili wiedzę na temat pomników przyrody na Lubelszczyźnie i w Polsce. Ponadto wzięli udział w konkursie plastycznym „Pomniki przyrody widziane oczami dzieci”, pojechali na  wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego, a podczas rajdu rowerowego odwiedzili Szkółkę Leśną Stróżek. Do realizacji zadań zostały zakupione: pomoce dydaktyczne (quizy przyrodnicze, gry i plansze dydaktyczne, albumy o przyrodzie Polski).

http://spfrudka.edupage.org/news/#307

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90