Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Wokół kuchni i stołu, produkty...

Aktualności

Wokół kuchni i stołu, produkty tradycyjne na Lubelszczyźnie

Wokół kuchni i stołu, produkty tradycyjne na Lubelszczyźnie

01.12.2015

Pod takim tytułem w dniach 21-22 listopada 2015 roku na terenie Gminy Niemce odbyła się konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych.

Inauguracja konferencji odbyła się w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Niemcach, dzięki życzliwości pani Elżbiety Rudnickiej, dyrektor tej placówki. Uroczystego otwarcia konferencji dokonali prof. zw. dr hab. inż. Sławomir Partycki przewodniczący WRTR, dr Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Tomasz Krajewski prezes Towarzystwa Regionalnego Gminy Niemce.

Po części oficjalnej wystąpił Teatr z Nasutowa z inscenizacją pod tytułem „Ławko szkolna, dziękujemy”,  autorstwa pani Grażyny Gliwki nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Nasutowie. W konferencji uczestniczył dr Krzysztof Grabczuk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, który w swoim wystąpieniu scharakteryzował województwo lubelskie pod względem zasobów żywności oraz omówił perspektywy rozwojowe dla naszego regionu, w tym perspektywy dla działalności związanej z regionalizmem.

Po krótkiej przerwie w obradach uczestnicy konferencji udali się na spacer do nowoczesnego Publicznego Przedszkola w Niemcach. W funkcję  przewodnika po przedszkolu wcielił się Krzysztof Urbaś wójt Gminy Niemce oraz Elżbieta Topyła – dyrektor przedszkola.

Kontynuacja obrad nastąpiła w Ośrodku Szkolno – Konferencyjnym Dom Nasutów. Tutaj uczestnicy wysłuchali czterech wykładów:

  • Lubelskie potrawy obrzędowe. Symbolika i funkcje”, wykład przedstawiła mgr Katarzyna Kraczoń ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych
  • Rośliny dawne na nowo odkryte we współczesnej kuchni” omówiła mgr inż. Jolanta Pecio
  • Kuchnia Słowian. Poszukiwanie dawnych smaków”. Ten problem zgłębiała pani Hanna Lis

Uświetnieniem pierwszego dnia obrad było ognisko w obozie powstańców styczniowych i wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu.

Drugi dzień obrad rozpoczął się mszą św. w Kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nasutowie, którą celebrował ksiądz Adam Buczyński, proboszcz tutejszej parafii, zaś  homilię wygłosił ks. Hubert Czarnecki.

 Następnie regionaliści wysłuchali trzech wykładów:

  • Rola i symbolika pożywienia. Tradycyjne pożywienie na terenie powiatu puławskiego” -  referat  mgr Haliny Soleckiej;
  •  „Złoty zdrój- browar w Popkowicach i jego dzieje”, ten temat przybliżyła dr Anna Wnuk;
  • Prezentację stowarzyszeń działających na terenie Gminy Niemce przedstawiła mgr Grażyna Gliwka,  członkini Towarzystwa Regionalnego Gminy Niemce oraz Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego w Nasutowie.

Ostatnim ważnym punktem obrad było przyjęcie planu pracy przez członków WRTR na 2016 rok.

Podczas konferencji panowała wspaniała radosna i twórcza atmosfera. Była to okazja do zaprezentowania swojego towarzystwa, okazja do wymiany doświadczeń i poglądów na temat działań związanych z dziedzictwem narodowym materialnym i niematerialnym. Przebieg konferencji uzupełniały serwowane bardzo smaczne regionalne potrawy przygotowane przez kuchnię  Domu Nasutów.

W konferencji wzięło udział ponad 100 osób. Każdy uczestnik konferencji otrzymał  przewodnik po Gminie Niemce i inne materiały reklamujące uroki naszej gminy.     

Uczestnicy konferencji składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia konferencji „Wokół kuchni i stołu, produkty tradycyjne na Lubelszczyźnie”.

Opracowała: Alina Gromaszek

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90