Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Obchody Święta Niepodległości w...

Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w naszej gminie

Obchody Święta Niepodległości w naszej gminie

16.11.2015

11 listopada to jedna z najważniejszych dat dla każdego Polaka. Tego dnia świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Z tej okazji na terenie Gminy Niemce już od piątku 6 listopada 2015 r. rozpoczęły się różne uroczystości i wydarzenia upamiętniające tę ważną datę.

Pierwszym wydarzeniem, które się wpisało w obchody Święta Niepodległości w naszej gminie był II Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej „ A to Polska właśnie…” pod patronatem Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia. Organizatorem zmagań recytatorskich było Gimnazjum nr 1 w Niemcach we współpracy ze Stowarzyszeniem Chór Męski „Bas Canto” oraz Gminną Biblioteką Publiczną  w Niemcach. W konkursie uczestniczyli gimnazjaliści z Ciecierzyna, Krasienina i Niemiec.

Oprócz Konkursu Poezji Patriotycznej odbyło się również wiele uroczystości z tej okazji. Już 10 listopada w Przedszkolu Publicznym w Niemcach dzieci z  grupy Motylki i Słoneczka zaprezentowały wiersze i pieśni o charakterze patriotycznym oraz zatańczyły – Krakowiaka i Poloneza przed społecznością przedszkolną i swoimi rodzicami. W Szkole Podstawowej w Nasutowie odbyła się uroczysta akademia, której oprawę artystyczną zapewnili półfinaliści Szkolnego Konkursu Recytatorskiego oraz chór szkolny. Podniosły charakter tej akademii szczególnie zapamiętają pierwszoklasiści, którzy podczas uroczystości zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Nasutowie. W zespole Placówek Oświatowych w Ciecierzynie gimnazjaliści z klasy IIIa przygotowali przedstawienie pt. „Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą”. Uczniowie przypomnieli ważne fakty historyczne, związane z okresem zaborów, które były przeplatane poezją polskich poetów oraz pięknymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego. W Szkole Podstawowej w Rudce Kozłowieckiej od kilku lat uczniowie decydują, by zamiast uroczystej akademii, świętowanie miało charakter konkursu dla całej szkoły. Zadania były bardzo różne. Od literowania trudnych ortograficznie słów, przez pytania z wiedzy na temat geografii, historii, polskich tradycji, znanych Polaków, do wykonania plakatów czy śpiewania pieśni patriotycznych. Cała szkoła świetnie się bawiła, a wszechobecne barwy narodowe podkreślały patriotyczny charakter konkursu. Na zakończenie tego dnia Zespół Placówek Oświatowych w Dysie zorganizował Wieczór Patriotyczny, podczas którego uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie uczcili niepodległą Ojczyznę.

11 listopada w dniu Święta Narodowego w Europejskim Ośrodku Integracyjnym w Niemcach odbył się uroczysty Koncert Patriotyczny pt. „Piosenko ma, z żołnierzem chodź…”,  który zgromadził liczną publiczność. Wraz ze społecznością naszej gminy świętował  jej gospodarz Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś z małżonką, były Poseł na Sejm RP Henryk Smolarz oraz Przewodniczący Rady Gminy Niemce Sławomir Mroczek. Organizatorem  uroczystości było Stowarzyszenie Chór Męski „Bas Canto” we współpracy z Teatrem z Nasutowa i Zespołem Szkół w Niemcach. Publiczność wysłuchała pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru, recytacji laureatów II Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie…” oraz obejrzała spektakl Teatru z Nasutowa pt. „Listy z wojny”. Całości dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W czwartek 12 listopada w ramach obchodów 97 rocznicy odzyskania niepodległości, młodzież Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach przedstawiła wspaniały program patriotyczny. W montażu słowno-muzycznym wystąpili uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz II i III Gimnazjum. Młodym aktorom i recytatorom mocnego wsparcia udzielał chór szkolny. Dodatkową motywacją dla młodych artystów była obecność władz naszej gminy na widowni. Tego dnia w gościnnych progach Szkoły w Niemcach odbywała się XIII Sesja Rady Gminy. Na zakończenie uroczystego spotkania Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś oraz Przewodniczący Rady Gminy Niemce Sławomir Mroczek poczęstowali wykonawców słodyczami, gratulując im udanego i wzruszającego występu. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się również w Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy VI, którym towarzyszył zespół muzyczny złożony z uczennic klas II i III.

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości w naszej gminie zakończył Zespół Szkół im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie. 13 listopada 2015 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum przygotowali bardzo oryginalny montaż słowno-muzyczny, a mianowicie „wsiedli” do pociągu, aby dojechać do stacji „Wolność”. Słowa wierszy i dźwięki pieśni przeniosły widzów w przeszłość, wspominali oni 123 lata niewoli Polski i tych, których bohaterstwo i miłość do Ojczyzny pozwoliły odzyskać niepodległość 11 listopada 1918 roku. 
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90