Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Spotkanie seniorów z samorządowcami -...

Aktualności

Spotkanie seniorów z samorządowcami - konferencja SENIOR XXI WIEKU

Spotkanie seniorów z samorządowcami - konferencja SENIOR XXI WIEKU

22.10.2015

15 października 2015 r. w Europejskim Domu Spotkań – Fundacja Nowy Staw odbyła się konferencja pt. „Senior XXI wieku”. Organizatorem spotkania w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 Edycja 2015 było Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Gminy Niemce.

Celem konferencji było:

  • spotkanie przedstawicieli samorządów gminnych z seniorami,
  • promowanie klubów seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku  jako ciekawej alternatywy na aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu,
  • zaprezentowanie pozytywnego wizerunku osoby starszej, twórczej i aktywnej.

Na wstępie Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Niemcach Barbara Ściseł powitała wszystkich zgromadzonych, wśród których byli m.in. Poseł na Sejm RP Henryk Smolarz, Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Przewodniczący Rady Gminy Niemce Sławomir Mroczek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Albin Mazurek, Dyrektor Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Małgorzata Stanowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Lublin a zarazem Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Alina Gucma oraz przedstawiciele samorządów i seniorów z gmin: Bychawa, Głusk, Garbów, Jabłonna, Niedrzwica Duża, Niemce, Jastków, Konopnica i Ostrówek.

Po oficjalnym powitaniu głos zabrał Wójt naszej gminy, który w krótkim wystąpieniu zachęcał do wspólnego działania na rzecz seniorów mówiąc że „ … jednym z najważniejszych długofalowych wyzwań jest aktywizacja osób starszych w ich środowiskach”. Po nim Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Albin Mazurek omówił założenia długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014 – 2020 w oparciu o Program Senior WIGOR i ASOS. Pani Alina Gucma Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Lublin szeroko omawiała potrzebę tworzenia rad seniorów w miastach i gminach naszego województwa, a pani Małgorzata Stanowska  Dyrektor Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mówiła o klubach seniora,  klubach wolontariuszy na Bronowicach i LSM oraz o Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Swoje wystąpienie zakończyła słowami: „ … zamiast wsłuchiwać się w to, co nas boli, powinniśmy wszyscy szukać nowych dróg, rozwiązań, zainteresowań i każdą chwilę naszego życia wykorzystywać jak najlepiej”.

Poseł Henryk Smolarz, który w tej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Senioralnej w Sejmie, zapoznał zebranych ze sprawami polityki państwa dotyczącymi  osób starszych. Mówił o uchwalonej przez Sejm ustawie o osobach starszych. Zachęcał do udziału w projektach i działaniach różnych grup senioralnych.

W ostatniej części spotkania przedstawiciele gmin zaprezentowali dobre praktyki w obszarze działań na rzecz seniorów na terenie swoich gmin. Po raz pierwszy udało się zorganizować spotkanie przedstawicieli samorządów gminnych z seniorami, gdzie mówiło się o seniorach z seniorami. Sukcesem można uznać udział w konferencji ponad 60 osób z 9 gmin.

Podczas poczęstunku uczestnikom spotkania przygrywała muzyka, a każdy z uczestników otrzymał praktyczny upominek.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90