Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI 8 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa...

Aktualności

8 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Krasienin 2015 już za nami

8 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Krasienin 2015 już za nami

25.09.2015

W bieżącym roku Europejskie Dni Dziedzictwa KRASIENIN 2015 zbiegły się z kilkoma ważnymi dla naszej społeczności rocznicami. Dni Dziedzictwa zostały połączone z 70-tą rocznicą zakończenia II wojny światowej oraz 70-tą rocznicą śmierci Ireny Kosmowskiej. W tym roku przypada również 70-ta rocznica męczeńskiej śmierci bł. bpa Władysława Gorala oraz 270-ta rocznica konsekracji naszego kościoła parafialnego.

Tegoroczne ogólnopolskie obchody EDD odbywały się pod hasłem Utracone dziedzictwo. Naszemu spotkaniu nadaliśmy tytuł Wojenne losy... Kościół parafialny w Krasieninie otworzył swe podwoje dla EDD KRASIENIN 2015. Naszą imprezę środowiskową rozpoczęliśmy mszą św. Podczas nabożeństwa z wykładem wystąpił kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Lublinie – dr inż. Jan Niedźwiedź, który przybliżył dzieje fary lubelskiej – najstarszego już nieistniejącego kościoła w Lublinie.

Poza tym w sobotni wrześniowy poranek (19.09.2015r.) z ogromną przyjemnością zaprezentowaliśmy także dwa wydarzenia artystyczne: spektakl pt. Listy  z wojny w wykonaniu członków Amatorskiego Teatru z Nasutowa oraz koncert pieśni wojennych w wykonaniu Chóru Męskiego BAS CANTO z Niemiec. Działania te miały na celu przybliżenie, szczególnie najmłodszym pokoleniom bolesnej i trudnej przeszłości naszej Ojczyzny. Wzruszająca lekcja patriotyzmu na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, a dorosłym pozwoli docenić wartość pokoju.

Na zakończenie spotkania w kościele Proboszcz naszej parafii ks. Dariusz Nowomiejski przekazał życzenia i pozdrowienia od Metroppolity Lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, a  Dyrektor ZS w Krasieninie Pani Elżbieta Michalczuk odczytała fragment listu od Kuratora Lubelskiego, Pana Krzysztofa Babisza.

Druga część uroczystości odbyła się  w ogrodach parafialnych. Rozpoczął ją Wójt Gminy Niemce Pan Krzysztof Urbaś, który docenił wyjątkowe zaangażowanie  społeczne szkoły i mieszkańców Krasienina.

Tutaj miała też miejsce wspólna biesiada regionalna, podczas której zostały wręczone nagrody uczniom – autorom wyróżnionych prac w dwóch konkursach: plastycznym i multimedialnym towarzyszącym Dniom Dziedzictwa. 

Przy organizacji tej uroczystości nasza szkoła współpracowała z Parafią Rzymskokatolicką pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana, Stowarzyszeniem Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Nasutowskim Przedsiębiorstwem Społecznym - Dom Nasutów. Naszym partnerem jest również Oddział terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Lublinie.

Zespół Szkół w Krasieninie dziękuje w tym miejscu wszystkim osobom i instytucjom wspierającym nasze działania. W szczególny sposób wyrażamy wdzięczność Panu Wójtowi za wsparcie materialne naszej inicjatywy, dzięki któremu możliwe jest organizowanie konkursów i nagradzanie uczniów. Dziękujemy również Radzie Rodziców z Przewodniczącą Małgorzatą Guz na czele  i Stowarzyszeniu za przygotowanie wspaniałego poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych. Słowa podziękowania kierujemy również do Państwa Elżbiety i Stanisława Zgierskich, którzy i w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich ufundowali wspaniałe ciasta dla wszystkich gości.

Koordynatorem EDD jest p. Ewa Kołtunik nauczycielka historii w naszej szkole.

Celem, który przyświeca naszym spotkaniom jest zwrócenie uwagi społecznej na konieczność chronienia i przybliżania współczesnym Polakom dziedzictwa kulturowego i materialnego, które często bezpowrotnie ginie na naszych oczach. Pragniemy też, by młodzi Polacy stali się strażnikami pamięci narodowej  oraz często już zapominanych lokalnych tradycji i obyczajów.

Miłym akcentem uroczystości, jak co roku, była biesiada regionalna. Nasi goście degustowali: nasutowskie kulebiaczki przygotowane przez Dom Nasutów, wojskową grochówkę z Zespołu Szkół w Krasieninie, bigos ufundowany przez firmę cateringową Cztery Pory Smaku oraz różnego rodzaju ciasta upieczone przez naszych niezastąpionych Rodziców.

W tegorocznych obchodach EDD Krasienin 2015 wzięło udział ponad 150 osób. Program tegorocznych krasienińskich Dni Dziedzictwa wzbudził jeszcze większe zainteresowanie niż w latach poprzednich. Społeczność szkolna i lokalna z niecierpliwością czeka na kolejne edycje Europejskich Dni Dziedzictwa.

Ewa Kołtunik oraz Beata Preidl
nauczycielki z Zespołu Szkół w Krasieninie

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90