Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Święto Plonów Gminy Niemce w Dysie

Aktualności

Święto Plonów Gminy Niemce w Dysie

Święto Plonów Gminy Niemce w Dysie

26.08.2015

23 sierpnia 2015 r. na placu przy kościele parafialnym w Dysie odbyły się Gminne Dożynki. Uroczystości rozpoczął korowód wieńców, na którego czele starostowie dożynek pani Renata Gębka i pan Marek Berej nieśli chleb upieczony z ziarna tegorocznych plonów. Gospodarz naszej gminy wójt Krzysztof Urbaś przyjmując chleb od starostów obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło. W korowodzie wzięło udział 11 wspaniałych wieńców, wśród których dwa – z Dysa i Pólka głosami samych delegacji zostały nominowane do konkursu powiatowego.

Mszę Świętą Dziękczynną koncelebrowaną w podziękowaniu za zbiory odprawili: ksiądz Marek Sawicki i ksiądz kanonik Robert Brzozowski - proboszcz parafii p. w. św. Jana Chrzciciela w Dysie.

Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczęła się część oficjalna obchodów dożynkowych. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś na wstępie powitał zaproszonych gości wśród, których byli między innymi: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda, Poseł na Sejm RP Henryk Smolarz, Wicewojewoda Lubelski Marian Starownik, Dyrektor Departamentu Kontroli i Audytu Zewnętrznego Magdalena Urbaś, Kierownik Biura Kontroli lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Włodzimierz Kołton oraz Wicestarosta Lubelski Robert Wójcik. Po wystąpieniach okolicznościowych zaproszonych gości nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i samorządowych zasłużonym mieszkańcom naszej gminy. Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej:

- Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Henryk Drozd,
- Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Henryk Ziębowicz,
- Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Agnieszka Woźniak-Urban, Piotr Nikiel i Roman Ziębowicz.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa:

- Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczone zostały: Teresa Kusiak, Maria Mogielnicka, Elżbieta Pszczoła i Anna Smolińska,
- Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczona została Jadwiga Pożak.
Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta RP dokonał wicewojewoda Marian Starownik.

Z rąk posła Henryka Smolarza Marek Wrona otrzymał Brązową Odznakę „Za Zasługi dla Sportu”, a Wiesław Gromek, Sławomir Capała, Marek Berej i Piotr Muzyka otrzymali Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Wójt Krzysztof Urbaś nadał i osobiście wręczył Medale „Zasłużony dla Gminy Niemce” Krystynie Skrzypek, Józefowi Dziubie, Leokadii Hunek i Krystynie Wójtowicz. Przekazał również drobne upominki mieszkańcom naszej gminy, którzy brali udział w eliminacjach do Konkursu na Najpiękniejszą Posesję Powiatu Lubelskiego, a z rąk prezesa Ryszarda Nowaka otrzymał odznaczenie "Za Zasługi dla Lubelskiego Rynku Hurtowego".

W pierwszej części występów artystycznych zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta, nasze rodzime zespoły ludowe „Dysowiacy” i „Ciecierzyn” oraz uczniowie szkół z Dysa i Ciecierzyna po czym scenę i teren przed nią zajęły drużyny startujące w IV Dożynkowym Turnieju Sołectw „Sołtysiada” 2015. Po widowiskowych konkurencjach i zaciętych zmaganiach I miejsce wśród sołectw zajęła drużyna z Jakubowic Konińskich przed Nasutowem i Wolą Niemiecką.

Tuż przed zachodem słońca wystąpił jeszcze Chór „Bas Canto”, po którym do późnych godzin wieczornych do tańca przygrywały zespoły „Wespół” i „Amigos”.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90