Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI DYSOWIACY – ambasadorami folkloru...

Aktualności

DYSOWIACY – ambasadorami folkloru Lubelszczyzny na Białorusi

DYSOWIACY – ambasadorami folkloru Lubelszczyzny na Białorusi

21.04.2015

W ubiegłym tygodniu, 16 kwietnia 2015 r. w Kobryńskim Pałacu Kultury na Białorusi odbyła się konferencja oraz szkolenie na temat „Doświadczeń i nowych perspektyw polsko – białoruskiej transgranicznej współpracy kulturalnej”, zorganizowane wspólnie przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Dom Kultury w Kobryniu.

Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli: dr Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego nt. „Doświadczenia i nowe perspektywy współpracy transgranicznej”, Olga Pyantseva Dyrektor Metodycznego Centrum Wydziału Pracy Ideologicznej ds. Kultury i Młodzieży z Kobryńskiego Komitetu Wykonawczego nt. „Doświadczenie w realizacji projektów kulturalnych na Białorusi z polskimi partnerami – raport (prezentacja)”, Bogdan Kawałko Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie nt. „Instrumenty finansowania projektów kulturalnych współpracy polsko-białoruskiej” oraz dr Alina Betlej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nt. „Współpraca instytucji kultury i środowiska naukowego w projektach transgranicznych”. Wśród polskiej delegacji obecny był również Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś.

Po części roboczej spotkania przyszedł czas na zwiedzanie wystawy i koncert prezentujący dorobek kulturalny zespołów działających przy Domach Kultury na Białorusi, podczas którego próbkę polskiego folkloru zaprezentował zespół ludowy Dysowiacy. Występ naszego zespołu, jako jedynego wśród białoruskich wykonawców był nie lada wyróżnieniem dla gminy Niemce. Dysowiacy, czując zobowiązanie wobec naszego regionu zagrali najprawdopodobniej najlepszy koncert w swojej karierze, za co otrzymali gorące brawa od publiczności zgromadzonej w Kobryńskim Pałacu Kultury.

Liczymy, że w najbliższym czasie naszą gminę odwiedzą zespoły z Białorusi.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90