Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Setne urodziny Pana Piotra z Rudki...

Aktualności

Setne urodziny Pana Piotra z Rudki Kozłowieckiej

Setne urodziny Pana Piotra z Rudki Kozłowieckiej

26.03.2015

Taka uroczystość nie zdarza się co dzień. 24 marca 2015 r. pan Piotr Węgrzyn, mieszkaniec Rudki Kozłowieckiej obchodził jubileusz 100-lecia urodzin.

Z tej okazji dom Dostojnego Jubilata wypełnili licznie przybyli goście. Oprócz najbliższej rodziny w uroczystości wzięli również udział: Poseł na Sejm RP Henryk Smolarz, Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Danuta Kowalik, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie ppłk w st. spocz. Henryk Czerkas, jego zastępca Marian Wojtas oraz Prezes Gminnego Koła ZKRPiBWP w Niemcach Józef Meksuła.

W imieniu wszystkich mieszkańców Wójt naszej gminy wręczył Jubilatowi kosz 100 róż oraz złożył serdeczne życzenia wielu lat życia w dobrym zdrowiu w otoczeniu bliskich i życzliwych osób. Przekazał także list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów – Ewy Kopacz - Niech mi zatem będzie wolno tą drogą podziękować Panu w imieniu własnym i całego Rządu Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat oraz złożyć życzenia zdrowia i pogody ducha na kolejne lata  - czytamy we fragmencie przesłanego okolicznościowego listu.

Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie odznaczył Pana Piotra Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „ZWYCIĘZCOM”.

Oczywiście przy takiej uroczystości nie mogło zabraknąć lampki szampana, po której wszyscy zgromadzeni skosztowali wspaniałego urodzinowego tortu.

Pan Piotr Węgrzyn urodził się 24 marca 1915 roku w Rudce Kozłowieckiej, w której mieszka do dziś. W wieku 22 lat rozpoczął służbę wojskową w 12 Pułku w Krzemieńcu Podolskim, którą miał skończyć w październiku 1939 r. Jednak stało się inaczej. Ze względu na groźbę agresji niemieckiej, 25 sierpnia 1939 r. pułk p. Piotra został przetransportowany pod zachodnią granicę w rejon wsi Mokra i tutaj zastał go wybuch II Wojny Światowej. Po bitwie pod Mokrą, niewielkim, rozbitym oddziałem, walcząc wycofywał się w kierunku Warszawy, później w okolicę Łęcznej gdzie trafił do niemieckiej niewoli. W Bochotnicy udało mu się uciec z transportu i wrócił do domu. W 1941 r. p. Piotr wziął ślub z p. Janiną Klimek i wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Wspólnie wychowali też troje dzieci: dwie córki i jednego syna, który niestety w wieku 44 lat zginął w wypadku. Jubilat doczekał się 7 wnucząt, 13 prawnucząt, a lada chwila przyjdzie na świat pierwsza praprawnuczka.

Gratulujemy Panu Piotrowi osiągnięcia tak sędziwego wieku i życzymy kolejnych lat w zdrowiu i szczęściu.

W gminie Niemce w tym roku jeszcze 3 osoby skończą 100 lat.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90