Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Ćwiczenia zgrywające Jednostek OSP z...

Aktualności

Ćwiczenia zgrywające Jednostek OSP z terenu gminy Niemce

Ćwiczenia zgrywające Jednostek OSP z terenu gminy Niemce

12.03.2015

W piątek 6 marca na terenie Szkoły Podstawowej w Nasutowie zostały przeprowadzone ćwiczenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej gminy.

Scenariusz ćwiczenia przedstawiał się następująco. O godzinie 19:00 do Miejskiego Stanowiska Kierowania wpływa zawiadomienie o wybuchu pieca centralnego ogrzewania, zasilanego gazem ziemnym w SP Nasutów. Zgłaszający jest jednym z poszkodowanych, jednak udaje mu się wydostać z kotłowni gdzie pozostały jeszcze dwie osoby. W pomieszczeniach panuje silne zadymienie. Dwie osoby pozostające w piwnicy doznały ogólnych poparzeń i złamań. Zgłaszający pod wpływem szoku oddalił się z miejsca zdarzenia. Jednostki OSP były wysyłane w trzech rzutach a ich zadaniem było:
 
Pierwszy zastęp miał odciąć dopływ gazu i prądu do budynku, następnie rozwinąć linię główną zakończoną rozdzielaczem i wprowadzić I rotę do środka obiektu celem zlokalizowania źródła ognia i ewakuacji osób poszkodowanych. Druga rota - przygotowanie punktu medycznego.
 
Drugi zastęp miał za zadanie wprowadzić rotę do środka celem przeszukania obiektu a pozostali ratownicy udali się na poszukiwanie osoby poszkodowanej i udzielenie jej pierwszej pomocy oraz przetransportowanie do punktu medycznego.
 
Pozostałe zastępy miały za zadanie zbudowanie punktu czerpania wody z pobliskiej sadzawki i wsparcie pozostałych zastępów. Z takimi zadaniami musieli się zmierzyć strażacy z naszych OSP.
 
Ćwiczenia oceniali: dowódca JRG 4 PSP w Lublinie st. kpt Tomasz Podkański, Komendant Gminny Dariusz Paradziński oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Marek Porzak. W podsumowaniu po zakończonych ćwiczeniach padły słowa pochwał za sprawne działanie i zgranie jednostek,  ale też nadzorujący przekazali uwagi na temat popełnionych błędów. Natomiast wszyscy strażacy podkreślali jak ważne dla nich jest organizowanie takich ćwiczeń gdzie mogą sprawdzić swoje umiejętności oraz pracę w zespole.

Tekst: Wojciech Woźniak
Zdjęcia: Marta Krzywicka
OSP Krasienin

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90