Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla...

Aktualności

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców i nie tylko ...

Elektroniczny Punkt Kontaktowy dla przedsiębiorców i nie tylko ...

04.12.2014

Elektroniczny Punkt Kontaktowy – platforma informacji o warunkach wykonywania działalności gospodarczej. Pomaga obywatelom, biznesowi i administracji w nawigacji po procedurach administracyjnych.

 
 
W ramach ePK utworzono portal internetowy, na którym wykorzystano m.in. dorobek Projektu UEPA w postaci opisów procedur administracyjnych i Help Desk. W efekcie udostępniono użytkownikom wyszukiwarkę procedur administracyjnych, wyszukiwarkę instytucji oraz zebrano w jednym miejscu informacje o funkcjonujących w Polsce rejestrach publicznych.
 
Z kolei Centrum Pomocy to platforma komunikacji, gdzie zainteresowani użytkownicy (przedsiębiorcy i pracownicy administracji) mogą uzyskać informacje dotyczące prawa gospodarczego, w szczególności warunków rozpoczynania, prowadzenia, zawieszania i zamykania działalności gospodarczej.
 
W celu ułatwienia przedsiębiorcom (i potencjalnym przedsiębiorcom) wykonywania procedur administracyjnych opracowano interaktywne poradniki przedsiębiorcy – narzędzie umożliwiające uzyskanie wyczerpujących informacji na temat realizacji danej procedury albo obowiązku publiczno-prawnego z uwzględnieniem indywidualnego statusu strony. Po odpowiedzi na szereg pytań dotyczących stanu faktycznego, zainteresowany użytkownik otrzymuje spersonalizowany podręcznik opisujący krok po kroku działanie, jakie powinien podjąć.
 
Na stronie ePK użytkownicy znajdą również szereg pogrupowanych tematycznie artykułów dotyczących szeroko rozumianego prowadzenia działalności gospodarczej, w tym podstawowe informacje dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (Poradnik początkującego przedsiębiorcy), zatrudniających pracowników (Prawo pracy), czy uznawania kwalifikacji zawodowych w UE (Uznawanie kwalifikacji).
 
W celu ułatwienia posługiwania się treściami zamieszczonymi na Portalu ePK udostępniono zestaw materiałów e-learningowych (Akademia ePK). Można tam znaleźć filmy instruktażowe tłumaczące, jak korzystać poszczególnych funkcjonalności Portalu.
 
Organy administracji publicznej do połowy 2014 roku, w ramach projektu UEPA, otrzymywały bezpłatnie wzory dokumentów elektronicznych, formularzy i aplikacji gotowych do uruchomienia na platformie ePUAP. Otrzymywały również szeroką pomoc związaną z wdrożeniem elektronicznej obsługi spraw w urzędzie z wykorzystaniem platformy ePUAP i dowolnej posiadanej elektronicznej skrzynki podawczej. Obecnie te funkcje są realizowane przez ePK.
 
Wzory dokumentów elektronicznych, formularzy i aplikacji są obecnie dostępne na Portalu ePK w walidatorze wzorów.
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90