Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Spotkanie Regionalistów województwa...

Aktualności

Spotkanie Regionalistów województwa lubelskiego w Nasutowie

Spotkanie Regionalistów województwa lubelskiego w Nasutowie

04.12.2014

W sobotę 29 listopada 2014 r. w Domu Nasutów Fundacji Nowy Staw w Nasutowie odbyło się Posiedzenie Plenarne Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.

Obrady Regionalistów, którzy przybyli do Nasutowa z różnych zakątków Województwa Lubelskiego poprzedziła modlitwa w kościele parafialnym w Nasutowie, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz spektakl teatralny „Listy z wojny”, przygotowany  pod kierunkiem Grażyny Gliwki i Sergiusza Kieruzela. Spektakl przedstawiał wojenne losy Nasutowian, powołanych pod broń w roku 1939 oraz osób związanych z Nasutowem; Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego Biskupa Władysława Gorala, gen. Karola Ziemskiego.  Scenariusz oparto w części na autentycznych listach z frontu, na relacjach osób trzecich oraz na faktach historycznych. Spektakl wzbogacony był prezentacją multimedialną, gdzie  można było zobaczyć zdjęcia naszych bliskich z czasu wojny, dokumenty świadczące o pobycie w niewoli, usłyszeć odgłosy bombardowania czy egzekucji. Obraz, dźwięk, żywe słowo, charakteryzacja i wspaniała gra aktorów wywoływały wśród licznie zgromadzonej publiczności bardzo silne emocje. W przedstawienie zaangażowanych było ponad 30 osób – dzieci, młodzież i dorośli. 
 
Kolejnym elementem spotkania Regionalistów był wykład pt: „Konspiracja na Lubelszczyźnie w latach 1939-1944”, który przedstawił zebranym dr Janusz Kłapeć z UMCS. Wykład był niezwykle interesujący, pobudził zebranych do dyskusji.
 
W przerwie między obradami goście mieli możliwość  skosztowania lokalnych przysmaków. Do kawy podawano ciasto z ciastkarni „Alicja”, zaś daniem głównym był barszcz i nasutowski „Zawijas”, który wszystkim niezwykle smakował.
 
Oprócz  Regionalistów, w  konferencji  uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz: Wójt Gminy Krzysztof Urbaś, dyr. GOASz Anna Studzińska, dyr. Szkoły Podstawowej w Nasutowie Ewa Godlewska, radni Rady Gminy Niemce, członkowie Towarzystwa Regionalnego Gminy Niemce,  przedstawiciele Związku Kombatantów RP oddział w Niemcach,  członkowie Klubu Seniora Gminy Niemce oraz mieszkańcy Nasutowa.
 
To niecodzienne spotkanie pozostanie na długo w pamięci nie tylko gości, ale i nas – gospodarzy, bo dzięki niemu mogliśmy, choć w maleńkim stopniu, poznać zakres i charakter działań towarzystw regionalnych Lubelszczyzny.
 
Grażyna Gliwka
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90