Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Jubileusz 25-lecia parafii w Nasutowie

Aktualności

Jubileusz 25-lecia parafii w Nasutowie

Jubileusz 25-lecia parafii w Nasutowie

07.05.2014

W sobotę 3 maja, w kościele w Nasutowie odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji obchodów 25-lecia parafii. Liturgii, w koncelebrze zaproszonych kapłanów, przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Karpiński.

W uroczystości udział wzięli między innymi: wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. kan. Krzysztof Podstawka, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła – ks. kan. Henryk Olech, dziekan dekanatu Lublin-Północ ks. Kan. Jerzy Ważny, poseł na Sejm RP Henryk Smolarz, wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś oraz prezes Nasutowskiego Przedsiębiorstwa Społecznego Sergiusz Kieruzel.
 
Z racji jubileuszu, na ręce księdza proboszcza Adama Buczyńskiego, parafia otrzymała dary. Puszkę do przechowywania Eucharystii i albumy od wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia oraz Pismo Święte – okolicznościowe limitowane wydanie od posła na Sejm RP Henryka Smolarza.
 
Aby poznać dzieje parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nasutowie należy sięgnąć do początku XX wieku. Wówczas to, w roku 1902, ordynat kozłowiecki hrabia Konstanty Zamoyski zadeklarował, że wspomoże Nasutowie w budowie kościoła i w utworzeniu samodzielnej jednostki parafialnej. Niestety, plany z niewiadomych przyczyn, nie zostały zrealizowane. Wybudowano jedynie w 1906 roku, siłami samych mieszkańców wsi, małą domkową kapliczkę, która istnieje do dziś. Okazyjnie, szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich, sprawowano w niej liturgię Mszy świętej. Posiadanie własnej świątyni było jednak ogromnym pragnieniem nasutowian. Kościół parafialny znajdował się w odległym o 7-10 km Dysie. W latach 60-tych XX wieku utworzono w Nasutowie ośrodek duszpasterski, którym kierował wikariusz z Dysa, ksiądz Marian Kęcik. Dzięki jego zabiegom zakupiono działkę i budynek gospodarczy, który po kapitalnym remoncie stał się oficjalnie salą katechetyczną, a nieoficjalnie kaplicą, gdzie każdej niedzieli sprawowano liturgię Mszy świętej.
 
Spełnienie marzeń o własnej parafii i własnym kościele nastąpiło 13 października 1989 roku. Dekretem Biskupa Lubelskiego prof. Bolesława Pylaka wydzielono z parafii Dys parafię pw. NMP Królowej Polski w Nasutowie, w której skład wchodzą: Nasutów, Nowy Staw, Stary Tartak i Stoczek Kolonia. Proboszczem parafii został ksiądz Henryk Olech. Jego staraniem wiosną 1990 roku rozpoczęto budowę kompleksu sakralnego (kościół, dom parafialny, plebania). Projekt architektoniczny opracowano w Studio Twórczym Marka Dunin Skrzyńskiego w Warszawie. Wystrój świątyni, autorstwa Igora Skrzyńskiego, utrzymany jest w stylu architektury gotyckiej, co podkreślają polichromie, malarstwo na desce i ornamentyka elementów architektonicznych. Na uwagę zasługuje ciekawy plastycznie ołtarz soborowy wykonany z szamotu. W jego mensie umieszczone zostały relikwie św. Rafała Kalinowskiego. Po ośmiu latach wytężonej pracy 3 maja 1998 roku Arcybiskup Józef Życiński dokonał poświęcenia świątyni.
 
W roku 2002 decyzją księdza arcybiskupa Życińskiego w miejsce księdza kan. Henryka Olecha na funkcję proboszcza powołany został ks. kan. Tadeusz Siwkiewicz, a w rok później ks. kan. Stanisław Grzesiuk. Od lipca 2012 roku proboszczem parafii jest ksiądz Adam Buczyński.
 
Obchody jubileuszu 25-lecia parafii zaplanowano w kilku etapach. Pierwszym z nich było duchowe przygotowanie się do parafialnego odpustu poprzez rekolekcje, które w dniach 1-2 maja prowadził ks. wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie kan. Krzysztof Podstawka. Dzięki życzliwości proboszcza parafii w Dysie, ks. Roberta Brzozowskiego, na czas rekolekcji gościliśmy w naszej świątyni relikwie świętego Jana Pawła II. Drugim etapem obchodów była wyżej wymieniona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Biskup Ryszard Karpiński. Kolejne działania jubileuszowe to zaplanowany na 1 czerwca br. festyn rodzinny, a następnie pielgrzymka dziękczynna na Jasną Górę, do Tronu naszej Patronki, Maryi, Królowej Polski. Zaplanowano ją na dzień 13 października 2014 roku, czyli dokładnie w 25 –tą rocznicę erygowania parafii. 
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90